Oslabení koruny jako příležitost se rozhoupat a investovat do bydlení

| redakce

Řada lidí otálí se zásadním rozhodnutím, kterým je pořízení bydlení formou koupi nemovitosti. Důvodem bývá čekání na ještě nižší cenu za metr čtvereční, případně ještě nižší úrokové sazby. ČNB však svou měnovou intervencí naznačila, že nás zřejmě takové změny v dohledné době nečekají. Lze proto předpokládat, že se dosud nerozhodnutí brzy odhodlají investovat do nemovitosti.

ČNB svým krokem pravděpodobně významně ovlivní především vývoj úrokových sazeb pro nadcházející roky. Mnoho lidí proto možná podlehne "vábení" ČNB, která chce Čechy povzbudit k větší spotřebě. U tak strategického rozhodnutí, jakým je pořízení bydlení, se ani nelze zachovat jinak. Je totiž více než pravděpodobné, že ceny nemovitostí už radikálně níže nepůjdou.

To potvrzuje i hlavní ekonom Ery Poštovní spořitelny Jan Bureš. "Osobně příliš nevěřím tomu, že by slabší koruna výrazně zamíchala s vývojem cen nemovitostí. Již nyní má ale dopad na cenu peněz, tedy i na financování. ČNB byla nucená intervencemi nalít do finančního systému velké množství nové korunové likvidity, která se projevila v poklesu sazeb PRIBOR. Věřím, že především krátký konec výnosové křivky zůstane díky intervencím na delší dobu níže."

Lze rovněž očekávat zdražení služeb souvisejících s rekonstrukcemi domovů a nárůst cen stavebních materiálů dovážených ze zahraničí. Proto je právě nyní vhodný čas pro plánovanou rekonstrukci. Pro tyto účely je jako stvořený úvěr ze stavebního spoření. Češi si to dobře uvědomují a oceňují stabilní výše úrokových sazeb.

Zdroj: Českomoravská stavební spořitelna

reklama
reklama