Vstupenky na Wimbledon? Několik set procent za pár let může lákat spekulanty

| redakce

Wimbledon je nejstarší, nejslavnější a nejprestižnější tenisový turnaj světa. Kromě neopakovatelných sportovních zážitků ale tento grandslamový svátek divákům nabízí také jedinečnou příležitost, jak s velmi malým rizikem vydělat balík peněz. A nemluvíme o sázkách na to, kdo nad hlavu zvedne slavný pohár nebo salátovou mísu.

Movití tenisoví fanoušci si již v květnu budou moci koupit nové vstupenky, které jim v letech 2016 až 2020 budou v době trvání wimbledonského turnaje garantovat volné místo v hledišti slavného centrálního dvorce.

Pořadatel Wimbledonu, tenisový All England Club (kompletní název je All England Lawn Tennis and Croquet Club), vydává takzvané debenture vstupenky (v podstatě obligace) pouze jednou za pět let a z výnosu z jejich prodeje financuje zásadní investice v areálu, který turnaj každoročně hostí. Poslední série 2 500 kusů debenture vstupenek, které klub vydal a které majitelům dávají právo na diváckou účast na všech wimbledonských turnajích v letech 2011 až 2015, klubu vynesla takřka 70 milionů liber. Jedna tato pětiletá vstupenka tedy zájemce v roce 2009 přišla na 27 750 liber, což znamená, že vstup na jeden zápas majitele stojí přibližně 430 liber.

Nečekaně likvidní investice

Na debenture vstupenkách je ale unikátní zejména skutečnost, že je jejich majitelé mohou dále prodávat, což u běžných wimbledonských lístků možné není. A mnozí držitelé debenture "práv" této možnosti skutečně hojně využívají.

Podle All England Clubu, který pohyb obligací monitoruje, proběhly v poslední době tři transakce, jejichž cena se pohybovala od 84 do 96 tisíc liber. To znamená, že nyní již bývalí majitelé těchto prestižních vstupenek jejich prodejem po necelých pěti letech od nákupu vydělali takřka 250 %. "Pokud připustíme, že lze debenture lístky na Wimbledon za jistých okolností považovat za poměrně likvidní investiční instrument, je jejich atraktivita obrovská," uvedl v rozhovoru pro televizi CNBC předseda All England Clubu Philip Brook. Za výrazným cenovým skokem debenture "práv" ve druhé polovině jejich platnosti podle Brooka stojí především skutečnost, že poslední majitelé vstupenek mají po jejich expiraci přednostní právo na nákup dalších lístků v rámci nové emise.

Cena debenture vstupenek na centrální dvorec (volný trh)
Cena debenture vstupenek na centrální dvorec (volný trh)Zdroj: CNBC

Prodejní cena debenture vstupenek roste na volném trhu nepřetržitě od roku 2009, kdy si jejich majitelé přístupu na centrální dvorec cenili v průměru na 30 tisíc liber. Podle vysokých představitelů All England Clubu ale ani současná cena dosahující takřka sta tisíc liber nemusí být maximem, které jsou bohatí fanoušci za diváckou účast na centrálním dvorci wimbledonského turnaje ochotni zaplatit.

Na základě neoficiálních informací se spekuluje, že letos upisovací cena nové emise debenture "práv" oproti předchozímu období "výrazně vzroste", což by mimo jiné mělo znamenat, že se zvýší i částka, za kterou budou s odstupem času jejich majitelé ochotni své místo na centrálním dvorci přenechat dalším zájemcům.

"Přeprodeje debenture vstupenek dalším zájemcům skutečně nejsou ničím výjimečným," uvedl pro CNBC finanční ředitel All England Clubu Richard Atkinson. "Některé vlastníky vstupenek dobře známe a není pro nás překvapením, když se na jejich místech čas od času objeví nové tváře. Primárně mají o tyto lístky samozřejmě zájem tenisoví fanoušci z vyšších společenských kruhů, někdy si je ale kupují i lidé, kteří se pouze snaží využít možnosti jejich dalšího finančního zhodnocení."

Zdroj: CNBC

reklama
reklama