Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích

| redakce

Stačilo by tušit, v čem bude tkvět další velký trhák, a vydělali byste jmění. To se ale podaří jen stěží. Řešením je vsadit na dlouhodobě úspěšné inovátory – firmy, které vědí, jak inovace přetavit v zisk.

Prvním krokem je podívat se na to, jak chápou závazek inovací vrcholní manažeři firem. Zda kladou silný důraz na zákazníky, realizaci nápadů a uvedení inovativních myšlenek na trh. Proces se nesmí omezovat jen na vědu a výzkum, musí zahrnovat také výrobu, prodeje a marketing, jak říká například Kim Wagner, senior partner společnosti Boston Consulting Group (BCG), která publikuje seznam nejvíce inovativních firem na světě.

Stejný názor má také Barry Jaruzelski z Booz & Cojak, další poradenské společnosti, která vydává obdobný žebříček. Ten připomíná, že "věda sama o sobě ještě není inovací, protože jde teprve o vstup, ne výsledek". Proto výdaje na výzkum a vývoj většinou nekorelují s úspěchem inovací. "Nezáleží na tom, kolik utrácíte, ale jak utrácíte," dodává Jaruzelski.

Při pátrání po inovátorech se neomezujte jen na moderní obory, jako jsou genetika nebo cloud computing. Skvělí inovátoři se skrývají i mezi firmami, které vyrábějí dobře známé produkty a nejsou na trhu žádnými nováčky. Jedna z takto technologicky zajímavých společností na trhu působí už od roku 1892 a patří mezi tucet akcií z vůbec první "sestavy" indexu Dow. Uhodnete, o kterou akcii z následující pětice jde?

S inovacemi je to vždy tak trochu sázka na riziko. Nikdy nevíte, zda se novinka "chytne". Z toho důvodu se vyplatí diverzifikovat mezi více inovátorů (a ne zaplnit portfolio jen "profláklými jmény" jako Apple nebo Google) a limitovat velikost jejich pozic v rámci portfolia.

Stará škola

3M

Od roku 1948 si konglomerát 3M zakládá na tom, že pobízí zaměstnance k tomu, aby 15 % pracovní doby věnovali vlastním projektům. Strategie se podle všeho vyplácí. Vědecký časopis Popular Science nedávno označil za jednu ze stovky nejlepších inovací roku 2013 přilby 3M Enhanced Combat, které jsou o 35 % odolnější proti kulkám ve srovnání s běžným standardem.

Investice do nových produktů a výroby v poslední době zvedly ziskové marže. Společnost, která má v sortimentu tisíce výrobků od speciálních filmů pro LCD displeje až po kancelářské potřeby, navýšila v prosinci čtvrtletní dividendu o 35 % na 85,5 centu na akcii.

3M
3MZdroj: Bloomberg

General Electric

Další průmyslový konglomerát, který "má prsty" snad v každém byznysu od letectví přes energetiku a zdravotní péči až po domácí spotřebiče. Analytici z Bank of America Merrill Lynch nyní považují GE za lídra v budování takzvaného "průmyslového internetu". Jde o síťové přístroje se senzory a další podobná zařízení, která shromažďují a analyzují hromady dat za účelem doladění výkonu strojů (v reálném čase). Společnost se také zaměřuje na alternativní energii - je dominantním hráčem na trhu s větrnými turbínami. Do roku 2015 by se měla zbavit problematického byznysu kreditních karet a zaměřit se více na průmysl.

General Electric
General ElectricZdroj: Bloomberg

Automobilky

V žebříčcích inovátorů dominovaly automobilky nad technologiemi v TOP 20 teprve loni. Vyšší standardy efektivnosti paliv nutí výrobce postupovat ve vývoji elektrických a hybridních aut a výrobě efektivnějších pohonných jednotek a lehčích vozidel. Inovace v bezpečnosti zahrnují samobrzdící systémy nebo komunikaci mezi blízkými vozidly (V2V Communications for Safety). Další oblastí inovací je například synchronizace zábavních systémů s mobilními zařízeními uživatelů.

Ford Motor

Zaujímá osmou příčku na seznamu inovátorů společnosti BCG (jen pro srovnání, Tesla, výrobce elektromobilů, se umístila na 41. příčce). Investoři odvrhli akcie Fordu v prosinci, kdy firma varovala před nižším ziskem před zdaněním v roce 2014 oproti předešlému roku. Příčinou je strategie uvedení nových produktů na trh, která je nejagresivnější v historii firmy.

Podle Davida Whistona z Morningstar ale investoři reagovali na negativní zprávy přehnaně, a proto tento analytik drží cílovou cenu na 26 USD za akcii, téměř 70 % nad současnou tržní cenou. Ostatní analytici cenu akcie v ročním horizontu vidí kolem 20 USD. Podle Whistona se firmě důraz na kvalitu vyplácí. "Ford nyní vyrábí auta, která lidé prostě chtějí mít, a ne taková, která se kupují jen díky silným pobídkám," doplňuje.

Ford Motor
Ford MotorZdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama