Trh se přelévá nahoru a dolů, a už proto je důležitá investiční disciplína. Akcie mají stále smysl

| Aleš Prandstetter

Za nedávnými otřesy na akciových trzích byla nedůvěra vůči schopnostem některých států získat zdroje na financování své spotřeby a investic. Narostly obavy, že krize v těchto zemích může zamávat se stále křehkým hospodářským oživením, zejména v Evropě. Na druhou stranu je pravděpodobné, že šlo o jednorázový výkyv.

Současné zakolísání akciových trhů není iracionální, má příčinu. Musíme si uvědomit, že rozvíjející se země jako celek mají našlápnuto k růstu a jejich bankovní systémy jsou lépe než v minulosti připraveny na odliv dolarů. Akcie tamních firem a často i měny lze v současnosti považovat za relativně levné, a tudíž atraktivní. Odvážnější investoři dokonce mohou nynější situaci využít k navýšení podílu akciových investic ve svých portfoliích.

Češi ale patří spíše ke konzervativním investorům, kteří neradi riskují. Proto je potřeba si připustit, že příčina nervozity na akciovém trhu jen tak nezmizí. Nálada, ať již dobrá, či špatná, většinou vydrží déle než pár dnů. V této situaci je dobré myslet na investiční disciplínu. Právě její dodržování velí nepodléhat negativním náladám, sentimentu či emocím.

Růst zisků podpoří akcie

Růst firemních zisků by měl opět zafungovat jako motor, který letos požene ceny akcií vzhůru. Index S&P 500 ve Spojených státech vzrostl loni o 27,4 %, firemní zisky stouply o nevýrazných 5,6 %. V Evropě byl rozdíl ještě vyšší - MSCI Europe uzavíral rok 2013 s nárůstem o 17,7 % oproti konci předloňského roku, zatímco zisky na akcii o 1,8 % klesly.

Někteří investoři ale přehlížejí skutečnost, že tomu v předchozích letech bylo naopak – vzestup cen byl nižší než růst zisků na akcii. Není tedy divu, že akcie považujeme v současné době za adekvátně oceněné. Vidíme sice, že jsou akcie o něco dražší než v minulých letech, nicméně mají stále oporu ve zlepšující se hospodářské situaci. Tato opora by za normálních okolností měla znamenat lepší marže a zisky firem.

reklama
reklama