Změny vah ve světové ekonomice: Co přinese další století?

| redakce

Největší ekonomikou světa jsou aktuálně Spojené státy. Čína a Indie ale v posledních desítkách let zahájily spanilou stíhací jízdu. Někdejší hegemon, jímž byla západní Evropa s mocnostmi jako Francie, Anglie, Německo a dalšími, se naopak propadá.

Vyspělé západní státy se mohou utěšovat, že jejich HDP na obyvatele je zatím pro rozvíjející se ekonomiky nedosažitelný i v těch nejodvážnějších fantaziích. Nominální velikost ekonomik Číny a Indie a jejich demografická výhoda ale již řadí tyto země mezi hlavní hybatele globálního hospodářství. První jmenovaná navíc podle ekonomů obsadí první místo "světového žebříčku" v horizontu několika málo let.

Je samozřejmě otázkou, co bude následovat. Mladé trhy mají své strukturální problémy, ve vyspělých zemích již mnohdy vyřešené (i když Západ má zase své starosti, především enormní zadlužení). Pokud se jim ale podaří stabilizovat demografii a postupně přetvořit ekonomiky z vývozního na spotřebitelský model, mohou se ty největší z nich (vedle Indie a Číny také Brazílie, možná některá ze zemí Afriky, neznámou je schopnost a ochota Ruska cokoli transformovat) usadit v čele světového pořadí dlouhodobě.

Podíl jednotlivých zemí a regionů na světové ekonomice
Podíl jednotlivých zemí a regionů na světové ekonomice
reklama
reklama