Burzovní kalendář 3. 2. - 7. 2. 2014

| redakce

Lednová data z amerického trhu práce, zasedání ECB a pokračující výsledková sezóna budou dominantními faktory působícími na světové finanční trhy v prvním únorovém týdnu. Do pátku 7. února by politici v USA měli zvýšit dluhový strop.

USA

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Yum! Brands, CME Group, Time Warner, Merck, Walt Disney, Twitter, General Motors, Philip Morris International)

3/2 Prodeje aut

3/2 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/2 Stavební výdaje

4/2 Podnikové objednávky

4/2 CBO (rozpočtový výbor Kongresu) vydá výhled pro americkou ekonomiku na rok 2014

5/2 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

5/2 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (ISM)

6/2 Tržby obchodních řetězců

6/2 Obchodní bilance

7/2 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/2 Spotřebitelské úvěry

Za uplynulý týden Dow klesl o více než procento a za celý měsíc dokonce o 5,3 %. S&P 500 týdenní ztrátu prohloubil na 0,4 % a měsíční na 3,6 %. Nasdaq v uplynulém týdnu oslabil o 0,6 % a celý měsíc pro něj znamenal pokles o 1,7 %. Pro americké akcie je to první ztrátový měsíc od srpna loňského roku a nejhorší od května 2012.

"Ekonomická data jsou smíšená. Velice pozitivní byl čtvrteční údaj o růstu HDP, o to překvapivější byl propad futures před pátečním otevřením trhů. Důležitý je graf s aktuálním supportem v zóně 1 770. Další záchytný bod by mohl být na 1 750, pak následuje zóna 1 700 až 1 710. Klíčovou hladinou pro další růst je 1 800. Pokud index S&P 500 dokáže uzavřít výše, vrátí se do rozpětí 1 800 až 1 850," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Lednová ztráta 3,6 % jednoznačně ukázala, že je klidné obchodování roku 2013 minulostí. Trhy jdou dolů a je jedno, zda se píše o Turecku, Číně, nebo trpaslících. Cena se dostala příliš vysoko a bude klesat a stoupat v rychlém sledu."

Americké akcie v lednu negativně reagovaly především na výprodeje na rozvojových trzích a na známky toho, že čínská ekonomika zpomaluje. Příliš investory neuklidnilo ani rozhodnutí Fedu o dalším snížení tempa nákupů dluhopisů.

Od roku 1950 si index S&P 500 připsal 24 ztrátových lednů, pouze v jedenácti z těchto let však zároveň uzavřel rok níže, než byla jeho hodnota 31. ledna daného roku. Vyplývá to z dat sesbíraných MKM Partners. Podle stejného průzkumu byl celý rok pro index ztrátový v 58 % případů. Naposledy S&P 500 zaznamenal ztrátový leden v roce 2010, v následujících jedenácti měsících však posílil o 17 % a rok 2010 zakončil s 13% ziskem.

"Zdá se, že investoři letos mohou počítat se zvýšenou volatilitou a nižším ziskem," říká Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Potřebujeme, aby zisky firem táhly trhy smysluplně nahoru, ale k tomu je potřeba zlepšující se ekonomická situace."

Podle takzvaného lednového barometru, který hodnotí vývoj v celém roce na základě dění na trzích v lednu, by letošní rok měl být pro akcie špatný. Predikce založené na lednovém vývoji se vyplnily v 62 z posledních 85 let, tedy v 73 % případů. Analytici však ztrátový rok neočekávají, zato jsou si jistí, že volatilitě se letos nevyhneme.

Stratégové a analytici se neshodují v tom, zda je současný pokles cen amerických akcií začátkem dlouho vyhlížené alespoň 10% korekce. Ryan Detrick ze Schaeffer's Investment Research je pesimistou a čeká i hlubší než 10% propad, Tom Lee z JPMorgan nebo James Paulsen z Wells Capital Management čekají odraz akcií vzhůru a dosažení nových maxim. Korekci ale letos druhý jmenovaný z nich očekává.

Další události posledního lednového týdne, včetně přehledu zveřejněných makrodat a výsledků firem, najdete ZDE.

První únorový týden bude nabitý makrodaty. V pondělí budou investoři nejvíce sledovat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se u ISM čeká mírný pokles na 56 bodů po 57 bodech. V úterý budou zajímavé především podnikové objednávky (očekáván růst o 0,7 % po +1,8 %). Ve středu na trh dorazí předzvěst lednových dat z trhu práce v podobě reportu ADP o situaci ve firemním sektoru (odhad: 180 až 190 tisíc nových míst). Ve stejný den bude zveřejněn také index ISM za nevýrobní sektor (očekáváno 53,9 bodu).

Zásadní pro další nastavení politiky Fedu i pro názor trhu na americkou ekonomiku, která na konci loňského roku podle předběžných dat rostla o více než 3 %, bude zásadní páteční zpráva o vývoji na trhu práce během ledna. Po velkém zklamání v prosinci, kdy sice míra nezaměstnanosti klesla na 6,7 % (čeká se stagnace), ale nových míst nevzniklo ani sto tisíc, se čeká oživení na zhruba 175 tisíc nových pracovních míst. Průměrná mzda měla narůst asi o 0,2 %.

V čele Fedu je od prvního února Janet Yellenová, v týdnu ale veřejně nevystoupí. Slovo si však vezme řada jejích kolegů z oblastních poboček Fedu, například Jeffrey Lacker, Dennis Lockhart nebo Charles Plosser. Centrální banka v týdnu podle očekávání snížila objem odkupů aktiv na 65 miliard USD měsíčně.

Firemní sféře stále dominuje výsledková sezóna. Odhady na úrovni zisku zatím překonává přes 60 % firem z indexu S&P 500. V týdnu svá čísla odhalí 20 % firem z indexu S&P 500, například Anadarko Petroleum, Yum! Brands, CME Group, Time Warner a Merck, dále mimo jiné LinkedIn a Twitter. Přehled očekávaných výsledků najdete ZDE.

Vedle toho se v týdnu opět bude řešit dluhový strop. Na ten by americká ekonomika měla narazit v pátek 7. února. V pondělí na toto téma bude mluvit ministr financí Jack Lew. Ten apeluje na to, že i kdyby se nestihlo strop zvýšit do pátku, politici by to měli udělat alespoň do konce měsíce.

V pondělí a v úterý se v Kongresu budou řešit úniky osobních údajů z platebních karet.

Lednový barometr se možná mýlí, ale akcie rozhodně čeká volatilní rok Lednový barometr se možná mýlí, ale akcie rozhodně čeká volatilní rok Blíží se konec ledna a americké akciové trhy jsou zhruba o 3 % slabší než ... Přežije býk? Rally amerických akcií dvěma pohledy Přežije býk? Rally amerických akcií dvěma pohledy Inflace je prevít. I s ní jsou ale americké akcie historicky téměř nejvýše, lépe na ... Faber: Insideři prodávají jako šílení. Prodávejte americké akcie, kupujte zlato Faber: Insideři prodávají jako šílení. Prodávejte americké akcie, kupujte zlato Slavný investor a skeptik Marc Faber se v období tržních turbulencí cítí jako ryba ve ... Bernanke se loučí: 8 let v roli šéfa Fedu v číslech a faktech Bernanke se loučí: 8 let v roli šéfa Fedu v číslech a faktech Janet Yellenová má na co navazovat. V dobrém i špatném. Bernanke se s Fedem rozloučil snížením tempa odkupů dluhopisů o dalších 10 miliard USD měsíčně Bernanke se s Fedem rozloučil snížením tempa odkupů dluhopisů o dalších 10 miliard USD měsíčně Tempo odkupů dluhopisů bude sníženo na 65 miliard USD měsíčně. Lednové zasedání FOMC bylo poslední ...
reklama
reklama