Co musíte ráno vědět (3. února)

| redakce

V jaké náladě vstupují světové trhy do nového týdne, které události budou dominovat jeho úvodu, co dělá český ministr financí a jak jde našemu prezidentovi angličtina? To všechno musíte vědět.

1. Americké akcie v pátek potvrdily lednový propad. Mají za sebou první ztrátový měsíc od loňského srpna

Americké akcie se v pátek pohybovaly v červených číslech a prohlubovaly měsíční ztráty. Index S&P 500 zažil nejhorší leden od roku 2010. Pro hlavní indexy šlo o nejhorší měsíc od května 2012. Wall Street podkopaly některé slabé firemní výsledky a také obavy z dalšího měnových otřesů v zemích rozvíjejícího se světa. Dow v pátek ztratil 0,94 % na 15 698,85 bodu, S&P 500 odevzdal 0,65 % na 1 782,58 bodu a technologický Nasdaq 0,47 % na 4 103,88 bodu. Za celý týden Dow klesl o více než procento a za celý měsíc o 5,3 %. S&P 500 týdenní ztrátu prohloubil na 0,4 % a měsíční na 3,6 %. Nasdaq v uplynulém týdnu oslabil o 0,6 % a celý měsíc pro něj znamenal pokles o 1,7 %. Pro americké akcie je to první ztrátový měsíc od srpna loňského roku.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zapomeňte na rok 2013, medvědi a býci svádějí nelítostný boj

2. Evropské akcie v pátek oslabovaly. Investoři po zprávě o zpomalující inflaci v eurozóně vybírali zisky

Evropský akciový index DJ EuroStoxx 50 v pátek zahajoval poblíž nuly. Po zprávě o zpomalujícím tempu inflace v eurozóně a stagnaci nezaměstnanosti na 12 % však mezi investory převážily prodejní příkazy a evropské trhy zamířily hlouběji do červených čísel. Britský index FTSE 100 oslabil o 0,43 %, německý DAX klesl o 0,71 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,34 %. Index DJ EuroStoxx 50 nakonec v pátek uzavřel se ztrátou 0,44 % na 3 013,96 bodu, za celý týden odepsal 0,47 % a leden zakončil slabší o 2,88 %. Panevropský index DJ EuroStoxx 600 v lednu stejně jako DJ EuroStoxx 50 oslabil vůbec poprvé od srpna a za celý měsíc klesl o 1,75 %. Nejvíce v pátek odepisovaly sektory stavebnictví a základních materiálů, pojišťovny a odvětví energetických komodit. Posilovaly naopak akcie maloobchodních prodejců, telekomunikační sektor a odvětví spotřebitelského zboží.

Evropské banky budou muset splnit v zátěžových testech ECB 5,5% kapitálovou příměřenost

3. Pražská burza v pátek neudržela počáteční růst a prohloibila týdenní ztrátu

Pražská burza v posledním lednovém dnu klesla stejným tempem, jako o den dříve vzrostla. Hlavní index PX v pátek ztratil 0,38 % na 990,61 bodu. Růst cen akcií elektrárenské firmy ČEZ, Komerční banky a telekomunikačního operátora Telefónica C.R. nestačil k tomu, aby převážil pokles cenných papírů Erste Group Bank. Za celý týden oslabil index PX o 2,44 %, v měsíčním horizontu naopak mírně posílil (+0,16 %).

Unipetrol dokončil nákup akcií České rafinérské, jeho podíl vzrostl na 65,555 %

4. Očekávané události

Úvod týdne bude ve znamení finálních hodnot indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v USA, Asii i Evropě (včetně ČR). V USA automobilky oznámí prodeje za leden a dozvíme se, jaké byly v prosinci stavební výdaje. V Číně vyjde index nákupních manažerů v oblasti služeb. Co investoři vyhlížejí v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, údaje za čtvrtý kvartál v pondělí oznámí například Anadarko Petroleum nebo Yum! Brands.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spiegel: Německo chystá třetí balík pomoci pro zadlužené Řecko

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble připravuje třetí balík pomoci pro zadlužené Řecko, který by mohl mít hodnotu až 20 miliard eur. Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Der Spiegel s odvoláním na dokument ministerstva financí.

Citibank stále očekává, že ECB letos srazí základní úrok na nulu. Řecko se z recese nevyhrabe ještě dva roky

6. Růst čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalil

Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum kvůli slabší poptávce doma i v zahraničí. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnil čínský statistický úřad. Pod 50 bodů se již ale propadl index průmyslové aktivity sestavovaný agenturou Markit a bankou HSBC.

5 poznatků z aktuálního propadu mladých trhů

7. Ministr financí Babiš: Rozpočet číst nebudu

Andrej Babiš chce na jednání vlády předložit návrh na snížení schodku rozpočtu na letošní rok na 107 miliard korun z původních 112 miliard, a to zavázáním pěti miliard z rezerv. O jaké prostředky se bude jednat, v pořadu Otázky Václava Moravce České televize nevěděl. Zmínil, že byl "v práci" poprvé v pátek. "Mě kritizují, že jsem nečetl rozpočet. No nečetl, ani ho nebudu číst. Nemůžu číst 900 stran. Jsou tam na to lidé, za to jsou placení, já dělám strategii," dodal ministr financí s tím, že zásadní věci si načte. Babiš také bude usilovat o to, aby v roce 2015 byl schodek rozpočtu pod 100 miliardami korun. Co dalšího v televizi sdělil?

Ekonomové varují novou vládu: Bez zásadní změny kurzu to nepůjde

8. Novartis hodlá zrušit či přesunout až 4 000 pracovních míst

Švýcarský výrobce léků Novartis plánuje zrušit nebo přesunout až 4 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 6 % jeho celkové pracovní síly ve farmaceutických aktivitách. Informoval o tom podle agentury Reuters švýcarský list NZZ am Sonntag. Dodal, že velká část těchto pracovních míst se přesune do Indie.

9. Důvod k opatrnosti: Cesty akcií z emerging markets a indexu S&P 500 se mohou opět spojit

Investoři si loni zvykli na to, že americké (a s nimi do velké míry i západoevropské) akcie nereagují na poklesy na mladých trzích. Korelace těchto dvou investičních světů je sice stále nízká, ale v uplynulých týdnech začala růst. Turbulence na mladých trzích, které se přelily i na burzy ve vyspělých zemích, tak letos nemusejí být ničím výjimečným.

10% korekce býky nemusí děsit, hlásá Charles Schwab

10. Španělsko podle premiéra plánuje postupné snižování daní

Připravovaná daňová reforma ve Španělsku v příštích letech přinese postupný pokles daňových sazeb. Uvedl to v neděli podle agentury Reuters španělský premiér Mariano Rajoy. Vláda by měla reformu představit ještě během prvního čtvrtletí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zeman pro Bloomberg

Český prezident Miloš Zeman v týdnu hovořil s reportérkou agentury Bloomberg. Co si myslí o "demokratizaci" Ukrajiny a Ruska, o možném vstupu největší země světa do EU a současné situaci na Ukrajině?

reklama
reklama