Dostaňte do portfolia různě velké společnosti. Jde to i skrze ETF

| redakce

Někteří investoři mohou k naplnění své strategie záměrně vyhledávat akcie s malou, střední nebo velkou tržní kapitalizací. Pokud je požadavkem investora nakoupit celý balík akcií s určitou tržní kapitalizací, může využít burzovně obchodované fondy (ETF).

Pokud by chtěl například investor prostřednictvím jednoho ETF nakoupit všechny akcie nejvýznamnějších amerických společností, mohl by využít fondy sledující index Russell 3000. Tento index měří výkonnost tří tisíc amerických společností, které reprezentují přibližně 98 % celého amerického akciového trhu. Konkrétně může investor využít ETF iShares Russell 3000 (IWV). V portfoliu fondu jsou zařazeny akcie společností s vysokou, střední i nízkou tržní kapitalizací. Jak se ale zaměřit jen na jednu z těchto skupin?

ETF investující pouze do velkých společností

Kdyby se chtěl investor zaměřit pouze na akcie největších amerických firem, může zvolit ETF postavené na indexu Russell 1000. Tento index je výběrem 1 000 akcií z indexu Russell 3000 s nejvyšší tržní kapitalizací. Na indexu Russell 1000 je postaveno ETF iShares Russell 1000 (IWB). V portfoliu zmíněného ETF mají nejvyšší váhu společnosti Apple, ExxonMobil, Microsoft, General Electric, Johnson & Johnson, Google či Chevron. Z hlediska sektorové alokace mají největší váhu finanční služby, technologie, spotřební zboží a zdravotnické společnosti.

ETF investující pouze do středních společností

Americké společnosti se střední tržní kapitalizací sleduje index Russell Midcap. Tento index vypovídá o vývoji přibližně 800 firem. Jedná se o podmnožinu středně velkých společností z indexu Russell 1000. Tento index využívá iShares Russell Mid-Cap ETF (IWR). Největší váhu v portfoliu mají například společnosti Actavis, AON, IntercontinentalExchange, Pioneer Natural Resources či Alexion Pharmaceuticals. V rámci jednotlivých sektorů mají nejvyšší váhu opět finanční služby.

ETF investující pouze do malých společností

Prostřednictvím burzovně obchodovaného fondu se mohou investoři zaměřit i na nejmenší americké společnosti. Využít lze například ETF iShares Russell 2000 (IWM). Index Russell 2000 je podmnožinou indexu Russell 3000 a vypovídá o vývoji přibližně dvou tisíc amerických firem s nejmenší tržní kapitalizací.

Pokračování článku Aleny Müllerové z 20. prosince 2013 najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama