Co musíte ráno vědět (21. února)

| redakce

Jak si ve čtvrtek vedly burzy v Evropě i Spojených státech, jak se vyvíjí situace ve Venezuele a jakou další profesi si vyzkouší panenka Barbie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily. Index S&P 500 skončil na dohled od svého zavíracího maxima

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstupovaly s mírnými zisky, a zotavovaly se tak ze středečního poklesu. Krátce nato se sice všechny tři hlavní indexy propadly do červených čísel, nakonec ale mezi investory zavládl optimismus a akcie se vrátily k růstu. Wall Street povzbudil zejména silný růst aktivity v americkém zpracovatelském průmyslu, výraznějšímu růstu trhů ale bránil pokles cen akcií společností, například Walmart. Dow posílil o 0,58 % na 16 133,23 bodu, širší S&P 500 přidal 0,60 % na 1 839,78 bodu, a přiblížil se tak ke svému zavíracímu maximu 1 848,38 bodu, na které vystoupal v polovině ledna. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,70 % na 4 267,54 bodu. V zelených číslech se udrželo všech deset hlavních sektorů, nejvíce přidal sektor základních materiálů, tituly ze sektoru zdravotnictví a akcie telekomunikačních společností. Nejméně naopak zdražily finanční tituly, sektor cyklického spotřebního zboží a technologické odvětví.

Proč Wall Street miluje Google a nenávidí Apple

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investory zklamala makrodata

Evropské akcie se ve čtvrtek vyvíjely nejednotně. Investory ráno zklamala čínská makrodata a nepotěšily je ani předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které v Německu a Francii klesly více, než se čekalo. Horší než očekávaná makrodata na trhy "poslala" také eurozóna. Britský index FTSE 100 posílil o 0,24 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,33 %. Německý DAX ale naopak o 0,43 % oslabil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 se celý den pohyboval v záporném teritoriu, v druhé polovině obchodní seance však začal růst a v posledních minutách se dostal dokonce nad nulu. Nakonec tak uzavřel se ziskem 0,03 % na 3 121,59 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, odvětví energetických komodit a telekomunikačním titulům. Nedařilo se naopak průmyslovému odvětví, sektoru finančních služeb a sektoru základních materiálů.

Anketa: Jaká je nejlepší investice ve střední Evropě?

3. Pražská burza se ve čtvrtek vrátila k poklesu, dolů ji stáhly bankovní tituly a NWR

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,22 % na 1 036,05 bodu. Burzu táhly dolů bankovní tituly - Erste Group Bank zlevnila o 0,41 % a Komerční banka o 0,63 %. Prudký propad mají za sebou opět cenné papíry těžařské společnosti NWR, které odepsaly přes 18 % na 10,90 Kč. Nedařilo se ani mediální CETV, jejíž akcie ztratily 4,21 % na 57,95 Kč. Dařilo se naopak společnosti ČEZ, která posílila o 1,44 % a její akcie opět zaujímaly více než polovinu obchodů na burze. Přes dvě procenta připsala developerská firma Orco a mírně zpevnily i akcie likérky Stock (+0,41 %) a znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+0,40 %).

Má letos smysl vsadit na ČEZ?

Petr Koblic: Bouře na mladých trzích Česko nezasáhnou, i když nás mnozí stále házejí do jednoho pytle s problematickými ekonomikami

Co letos předvedou menší emise jako Pegas Nonwovens, TMR, Orco, CME nebo Fortuna?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní prodeje starších domů a investoři budou sledovat projev Jamese Bullarda, ředitele pobočky Fedu v St. Louis. Spojené království odhalí maloobchodní tržby a stav veřejných financí. Co budou investoři sledovat ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky v pátek zveřejní například společnost AXA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podnikatelská aktivita v eurozóně v únoru nečekaně zpomalila

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru v eurozóně klesL z ledových 54 bodů na 53 bodů, očekávala se stagnace na 54 bodech. Ve službách index vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v lednu a kompozitní index se mírně zhoršil na 52,7 bodu z lednových 52,9 bodu, očekával se růst na 53,1 bodu.

6. Média řeší Ukrajinu, zatímco ve Venezuele se schyluje k pádu režimu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se necelý rok po převzetí úřadu potýká se vzpourou. Maduro se stal prezidentem loni, když po dlouhém boji s rakovinou zemřel jeho mentor Hugo Chávez. Venezuelané od té doby řeší nedostatek různých komodit. Nespokojenost v zemi nyní eskalovala v pouliční boje, které si už vyžádaly i oběti na životech.

7. Portugalsko vykázalo první přebytek běžného účtu po 20 letech

Portugalsko loni na běžném účtu platební bilance vykázalo první přebytek po 20 letech. Oznámila to ve čtvrtek tamní centrální banka. Portugalská ekonomika začala oživovat z vleklé recese a země se letos chystá opustit záchranný program, o který před třemi lety požádala mezinárodní věřitele, Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Přebytek podle údajů centrální banky dosáhl 881 milionů eur.

8. Bruegel: Řecko bude potřebovat nový úvěrový balík 40 miliard eur

Řecko bude od mezinárodních věřitelů potřebovat třetí záchranný balík v sumě kolem 40 miliard eur, aby mohlo v budoucnu vůbec snížit svůj neúnosný dluh na udržitelnou úroveň. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury AP vlivný bruselský institut Bruegel.

9. Deutsche Bank urovnala spor s Kirchem, zaplatí 900 milionů eur

Finanční ústav Deutsche Bank urovnal dlouhodobý spor s dědici zesnulého mediálního magnáta Lea Kircha. Největší německá banka ve čtvrtek oznámila, že dědicům zaplatí celkem přes 900 milionů eur, a ukončí tak nejostřejší firemní právní souboj v Německu.

10. Zlato ztratilo lesk, investoři se obracejí k diamantům

Zlato jako investice ztratilo svůj lesk. Od léta 2011, kdy se jeho cena vyšplhala na 1 900 dolarů za trojskou unci, zlevnilo už o více než 30 %. Investoři se nyní obracejí k další třpytivé komoditě - diamantům. Kolem diamantů se již několik měsíců vedou vzrušené debaty, z nichž vyplývá, že by se mohly stát plnoprávnou třídou aktiv. Na rozdíl od zlata v tuto chvíli diamanty nemají ani spotovou cenu, ani skutečný trh, kromě klenotníků a zastavárníků. Investor Mark Mobius věří, že diamanty čeká boom a že by mohly být časem investorům přístupné i skrze fondy. Ani se zlatem to ale v posledních týdnech nevypadá špatně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nová Barbie bude podnikatelka

Nová panenka Barbie bude úspěšná obchodnice, v jejíž výbavičce nebudou chybět tablet a chytrý telefon. Její oficiální funkce bude "ředitelka inspirace" a stane se nejnovějším přírůstkem do kariérní řady "Můžu se stát". V rámci této řady se Barbie stala už prezidentkou, astronautkou, zdravotní sestrou, chirurgyní či letuškou. Do světa byznysu se Barbie podívala už v roce 1992, kdy byla jakožto ředitelka vybavena růžovým kostýmkem a bílými lodičkami. Nová Barbie byla představena na veletrhu hraček v New Yorku.

reklama
reklama