Poprava BRIC slepými náboji

Poprava BRIC slepými náboji

| redakce

Ekonomikám BRIC byla v minulém desetiletí prorokována sláva, jež se hvězd bude dotýkat. Toto ekonomicko-politické uskupení Brazílie, Ruska, Indie a Číny se mělo svou ekonomickou silou vyrovnat v roce 2032 ekonomikám G7 a v roce 2050 měly tyto země tvořit 50 % světového akciového trhu. Jenže nic z toho zřejmě nebude pravda, tedy alespoň v případě, že se současné odhady analytiků, kteří vystavují těmto ekonomikám jednosměrnou jízdenku do stanice zapomenutých investičních příležitostí, opírají o reálné základy.

Ptáte se, co se v uplynulém roce změnilo, proč analytici začínají malovat budoucnost BRIC šedou a černou barvou namísto růžové? Změnilo se to, že se ekonomikám BRIC v uplynulém roce příliš nedařilo.

Brazílií otřásaly demonstrace spojené s nespokojeností se zkorumpovanou vládou, ekonomický růst Ruska brzdily nízké ceny komodit, Indie bojovala s oslabením rupie a systémem liberalizace zahraničních investic a Čína čelila riziku zamrznutí mezibankovního úvěrového trhu a hrozbě rostoucího počtu nesplácených úvěrů.

Investoři objevují známá rizika

To vše jsou rizika, o nichž analytici i investoři věděli dávno. To, co se postupem času změnilo, je chuť tato rizika podstupovat. Stovky miliard dolarů, které na trhy uvolnil Fed, způsobily, že do těchto zemí přitékalo obrovské množství peněz, které hnaly zdejší ekonomiky i finanční trhy vzhůru.

Dokud hraje muzika a máte peněženku napěchovanou penězi, je snadné zapomenout na ranní kocovinu, kterou je v případě finančních trhů ukončení uvolněné monetární politiky (kvantitativního uvolňování). Možnost, že přestane trh zaplavovat novými penězi, přitom Fed připustil již v březnu loňského roku.

Ukončení programu kvantitativního uvolňování bude téměř jistě znamenat korekci na trzích a zvýšenou volatilitu (výkyvy cen), to jest neduhy, na které jsou háklivé právě rozvíjející se ekonomiky, mezi které patří i země BRIC. Z dlouhodobého hlediska však bude ukončení uvolněné monetární politiky znamenat pouze návrat k normálu, tedy k tomu, na co jsme byli zvyklí v 90. letech a na začátku tohoto století. Jsou to pak právě první roky tohoto století, kdy vznikla myšlenka BRIC a projekce ekonomického zázraku těchto zemí.

Konec kvantitativního uvolňování v USA znamená pouze návrat k původním fundamentům

Nic se nezměnilo na obrovském spotřebitelském trhu, plantážích a zásobách pitné vody Brazílie, téměř nekonečných zásobách nerostného bohatství a rostoucí střední třídě v Rusku, mladé populaci, rostoucí střední třídě a energetické soběstačnosti Indie a miliardové populaci, rostoucím bohatství domácností a technologickém pokroku Číny. To vše jsou důvody, proč byla těmto zemím prorokována světlá budoucnost.

Pokračování článku Petra Rozkošného z 11. února 2014 naleznete na serveru Penízenavíc.cz.

Zdroj: Penízenavíc.cz

reklama
reklama