Akciové investice: Na velikosti nezáleží, tvrdí portfoliomanažeři z BNP Paribas

| Roman Chlupatý

Malé firmy i letos mohou příjemně překvapit, je ale potřeba poctivě vybírat. Korelace akcií jsou totiž nejmenší od roku 2007, což signalizuje, že se mnoho titulů jen svezlo na dobré náladě panující na trhu, říká portfoliomanažerka z bostonské pobočky BNP Paribas Investment Partners Pamela Woo. Její kolega, investiční specialista Eric McLaughlin, doplňuje, že i velké firmy mají co nabídnout. BNP věří například aerolinkám a dopravcům.

V loňském roce nabídly vyšší výnosy malé společnosti obchodované na amerických trzích, letos část expertů předpovídá, že se více vyplatí sázky na velké firmy. Jak to vidíte vy?

Eric McLaughlin
Eric McLaughlin

Eric McLaughlin (EM): Loni si index sledující malé společnosti Russell 2000 připsal něco málo přes 30 % a velké firmy si připsaly bezmála 30 %. Jinými slovy, oběma kategoriím se opravdu hodně dařilo. Co se současné situace týče, jsou malé firmy v porovnání s těmi velkými dražší. Zároveň víme, že pokud uděláme bottom-up analýzu očekávaných zisků (bottom-up znamená, že se berou nejprve v úvahu specifika firmy a oboru, ne celý průmysl, region, ekonomika země a podobně – pozn. red.), zjistíme, že lidé čekají růst o 17 % u malých firem, ale jen o 7 % u velkých. Jde o průměry, což znamená, že mezi menšími firmami najdeme i takové, které mají daleko větší potenciál růstu ziskovosti.

Sázíte tedy více na malé firmy, nebo sdílíte názor těch, podle nichž je čas kupovat ty velké?

EM: Nacházíme zajímavé příležitosti v obou kategoriích. Nicméně to, že malé firmy loni nabídly více než ty velké, neznamená, že to letos nemůže dopadnout stejně. Pokud se podíváme na zhruba devadesátiletou historii indexu S&P 500, zjistíme, že několikrát malé firmy vládly poměrně dlouho. A vládnout podle nás mohou i v letošním roce.

Čím se tedy nyní při výběru akcií řídíte? Co podle vás odděluje zrno od plev?

Pamela Woo
Pamela Woo

Pamela Woo (PW): Vedle valuace nás zajímá spousta dalších ukazatelů. Zajímá nás potenciál v relaci k velikosti trhu; do jaké míry mají firmy kontrolu nad cenou, zda si mohou dovolit své produkty zdražit; chceme vidět, že se při oceňování chovají racionálně. Hodně se nám také líbí, když šetrně hospodaří, když například nedělají akvizice jen proto, aby zvýšily svůj růstový potenciál. Dále nás zajímá management společností. Pár malých firem, jejichž akcie držíme, má velmi dobré vedení, které je ve firmě už mnoho let. Snažíme se, aby se takový management nadále soustředil na to, aby se akcionářům sázka na takovou firmu vyplácela.

Zmínila jste valuaci. Do jaké míry je tedy pro vás určující cena konkrétní akcie?

PW: Určitě hledáme akcie, které jsou podle nás nesprávně oceněné, ať už ve vztahu k sektoru, vlastní hodnotě, nebo benchmarku. Takové akcie mohou v delším období příjemně překvapit. A rádi lovíme mezi jmény, která mají konkurenční výhodu, případně jsou v sektorech, do nichž mají noví hráči ztížený vstup.

Loni patřilo mezi miláčky trhu zdravotnictví. Co bude hitem letos?

PW: Podle nás zapůsobí na trh pozitivně zlepšující se stav americké ekonomiky. Proto se domníváme, že se tradiční globální defenzivě příliš dařit nebude. Prostředí rostoucích sazeb a vyššího HDP jim nebude svědčit. Technologiím a dalším sektorům by tyto podmínky naopak měly pomoc. Valuace technologií jsou přitom více než jednu standardní odchylku od úrovní, na nichž byly před rokem 2003. Stejně tak by se mělo dobře vést průmyslovým podnikům. Některé z nich, například aerolinky nebo doprava, se totiž vyvíjejí v souladu s ekonomickým cyklem.

Právě těmto sektorům tedy nyní věnujete největší pozornost?

PW: Korelace mezi akciemi se přiblížily minimům z roku 2007. Přitom čím nižší jsou korelace, tím důležitější je výběr akcií (stock picking). Našim fondům se to potvrdilo v případě zmíněného zdravotnictví, a to jak u velkých, tak malých společností, zejména v případě biotechnologických firem. Nadále je potřeba hledat vítěze, ale vyhnout se titulům, které jen těží z nálady na trhu.

Existuje podle vás nyní celý sektor, který profituje z dobrého rozpoložení investorů? A obecněji, je nějaký sektor v bublině?

PW: Podle mě není na trhu nic, co by se podobalo technologické bublině z přelomu tisíciletí. Rozptyl valuací je poměrně malý, i když jsou rozdíly mezi nejvyššími a nejnižšími cenami v technologickém a energetickém sektoru poměrně velké. Technologie i tak nyní považujeme za velice atraktivní, a to z důvodů, které jsem již zmínila. Co se energetiky týče, ta zůstává volatilní kvůli některým rozvíjejícím se trhům a jejich vlivu na komoditní trhy. Vezmeme-li například v úvahu očekávaný růst ekonomiky Číny, zjistíme, že o něj se cena ropy příliš opřít nemůže. Akcie jsou ovšem stále velice atraktivní, zvláště ve srovnání s dluhopisy.

reklama
reklama