ETF: Jak v balíčku nakoupit ty, kdo sami odkupují své akcie

| redakce

V posledních týdnech a měsících stále více amerických firem vrací peníze investorům ve formě vyšších dividend či zpětných odkupů akcií. Proč? Firmy v současné době nemají pro obrovské rezervy hotovosti žádné produktivní využití.

Hodně sledovaná je společnost Apple, která za poslední rok vyplatila akcionářům v podobě dividend a odkupů vlastních akcií zhruba 60 miliard USD. Celých 14 miliard vynaložil Apple na své akcie na přelomu ledna a února, dalších 40 miliard je ještě v plánu.

Odkupování akcií zvyšuje hodnotu aktiv a zisk připadající na akcie zbývajících akcionářů, což podporuje kurz akcií daných společností na burze.

Index firem, které odkupují své akcie

Apple není jedinou společností odkupující své akcie. Jak ukazuje složení NASDAQ US Buyback Achievers Index, takových korporací jsou na americkém trhu desítky. Uvedený index obsahuje pouze společnosti, které za posledních dvanáct měsíců odkoupily minimálně 5 % z celkového objemu vydaných akcií. Apple momentálně v indexu není, ale zdá se, že do něj má namířeno.

NASDAQ US Buyback Achievers Index
Zdroj: Google

V indexu je v současnosti zahrnuto 177 společností, s jejichž akciemi se obchoduje na amerických akciových trzích. Z nejznámějších společností, které splňují kritéria, zmiňme AT&T, General Motors, Halliburton, Hoome Depot, Oracle, Pfizer či Yahoo!. Největší podíl (34 %) zaujímá sektor zbytného spotřebního zboží (Consumer Discretionary), 17 % zaujímají technologické firmy, po 11 % společnosti ze sektoru finančních služeb a zdravotnictví.

ETF sázka na fimy odkupující akcie

Na vývoj indexu US Buyback Achievers lze vsadit přes ETF společnosti Invesco PowerShares Buyback Achievers Portfolio. Fond nabízí alternativu ke klasickým pasivním ETF replikujícím vývoj akciových indexů (S&P 500, Russell, sektorové indexy). V tomto případě se jedná o takzvaný koncept smart beta, což znamená, že portfolio fondu je vytvořeno na základě jiných kritérií, než je klasické zastoupení akcií korporace v indexu dle výše tržní kapitalizace.

Fond PowerShares Buyback Achievers Portfolio, jenž vznikl na konci roku 2006, patří mezi ETF k relativně dražším, když celková roční nákladovost je 0,71 %, i tak ale vychází výrazně levněji než klasické podílové fondy. Nadprůměrná je výkonnost fondu, když za poslední rok šla hodnota podílu nahoru o 45 %. Naposledy tato strategie vyšla hůře než sázka na index S&P 500 v roce 2007.

Zdroj: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

Kompletní článek z 13. února najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama