Janukovyč a opoziční předáci podepsali dohodu o ukončení krize na Ukrajině. Zákonodárci odhlasovali návrat k ústavě z roku 2004

| redakce

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a opoziční předáci Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Ťahnybok podepsali dohodu o ukončení politické krize, sjednanou zprostředkovateli z Evropské unie. Vyplývá to z dokumentu, který byl zveřejněn po podpisu. Podle Jaceňuka však demonstranti na Majdanu zůstanou. Radikální Pravý sektor se navíc vyjádřil, že bude pokračovat v boji.

V dohodě se praví, že během 48 hodin po podpisu bude přijat, podepsán a zveřejněn zvláštní zákon obnovující platnost ústavy z roku 2004, což se už stalo. Signatáři také přislíbili do deseti dnů vytvořit koaliční vládu národní jednoty. Ústavní reforma, zavádějící rovnováhu do pravomocí prezidenta, vlády a parlamentu, má být završena letos v září. Prezidentské volby se mají konat nejpozději v prosinci letošního roku. Hlasování má předcházet přijetí nového volebního zákona a vytvoření nové volební komise.

Celý text dohody najdete ZDE.

Ještě před podpisem zástupci kyjevských demonstrantů zmocnili vůdce opozičních stran, aby dohodu s Janukovyčem uzavřeli. Sbor povstaleckých vůdců z náměstí Nezávislosti o svém stanovisku rozhodl po schůzce se šéfy německé a polské diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem a Radoslawem Sikorským. Oba ministři se také zúčastnili podpisové ceremonie, na rozdíl od ruského zmocněnce Vladimira Lukina.

Steinmeier ani Sikorski novinářům nesdělili, zda si demonstranti pro svůj souhlas kladli nějaké podmínky. Agentura Interfax ale napsala, že v budoucí vládě nesmí podle demonstrantů být dosavadní ministr vnitra Vitalij Zacharčenko a generálním prokurátorem nesmí být Viktor Pšonka, který prokuraturu dosud řídí.

Jenže vše nemusí jít tak hladce, jak to vypadá. Jaceňuk totiž podle agentury Bloomberg prohlásil, že demonstranti zůstanou na náměstí Nezávislosti (Majdan), protože nemají záruky, že Janukovyč svou část dohody dodrží.

Radikální ukrajinský Pravý sektor zase podle polského deníku Gazeta Wyborcza vzkazuje, že neakceptuje dohodu. Hnutí chce prý pokračovat v boji až do odstranění vládnoucího režimu v zemi.

Ukrajině navíc stále hrozí velké ekonomické problémy.

Ukrajina je na pokraji bankrotu Ukrajina je na pokraji bankrotu Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's podruhé za tři týdny srazila úvěrové hodnocení Ukrajiny, a ...

Finanční trhy nicméně reagovaly na uzavření dohody pozitivně. Úroky ze státních dluhopisů klesly a dolů zamířila i cena pojištění proti nesplacení ukrajinského státního dluhu.

Výnosy 10letých ukrajinských dluhopisů
Výnosy 10letých ukrajinských dluhopisůZdroj: Bloomberg

Ukrajinské akcie posilovaly. Kurz hřivny k dolaru mírně stoupl.

Kurz USD k ukrajinské hřivně
Kurz USD k ukrajinské hřivněZdroj: Bloomberg

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Gazeta Wyborcza

reklama
reklama