Burzovní kalendář 24. 2. - 28. 2. 2014

| redakce

Poslední únorový týden nabídne především výživnou porci makrodat v čele se zpřesněnými údaji o vývoji americké ekonomiky na konci loňského roku, v Evropě vedle inflace a nezaměstnanosti investoři jistě budou reagovat na index nálady Ifo v Německu. Pražská burza zažije vrchol výsledkové sezóny v podobě oznamovaných hospodářských čísel ČEZ, Telefóniky C.R. a Erste Group Bank, své údaje připojí i mediální CME.

USA

24/2 až 28/2 Výsledková sezóna (Home Depot, Macy's, Lowe's, Target, J.C. Penney, Salesforce.com, Gap, Sears Holdings, Best Buy)

24/2 Index nákupních manažerů v oblasti služeb (FLASH)

24/2 Index aktivity chicagského Fedu

24/2 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

25/2 Index cen domů S&P/Case-Shiller

25/2 Index cen domů FHFA

25/2 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

25/2 Spotřebitelská důvěra

26/2 Prodeje nových domů

27/2 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/2 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

27/2 Projev Janet Yellenové v Senátu

28/2 HDP a osobní spotřeba za 4Q3013

28/2 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga

28/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

28/2 Pokračující prodeje domů

Americké akcie v uplynulém týdnu nepatrně ztratily. Posílil pouze index Nasdaq, který přidal 0,46 % a rostl třetí týden v řadě. Dow naopak 0,32 % ztratil a S&P 500 klesl o 0,13 %. Po lednovém poklesu trh v únoru ale těží ze zvýšeného přílivu peněz do akciových fondů. To naznačuje, že akciím investoři stále věří.

Index S&P 500 od propadu o 2,3 % z 3. února vytrvale posiluje a jen třikrát uzavřel s mírnou ztrátou (0,1 %, 0,63 % a 0,19 %). Uplynulý zkrácený obchodní týden index strávil pod silnou rezistencí 1 850 bodů a nakonec mírně ztratil. Rozdíl mezi pátečními cenami je ale pouze 2,5 bodu. "Index je v zóně, která funguje jako magnet. Cenu rychle přitáhne a nechce ji pustit. Na přelomu loňského a letošního roku se index v rozmezí "zdržel" celý měsíc. Pokud se v nejbližší době neobjeví negativní zprávy, je velká šance na překonání rezistence 1 850 s následným rychlým růstem. Klíčovou rezistencí je 1 850 bodů, na opačné straně je klíčovým supportem únorové minimum 1 740," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Události uplynulého týdne, ve kterém mimo jiné Facebook oznámil akvizici WhatsApp, a zveřejněné výsledky firem si připomeňte ZDE.

Centrální banka USA podcenila krizi v roce 2008. Příchod největší recese od Velké hospodářské krize z 30. letech minulého století zaznamenala až v době, kdy se země již plně ponořila do krize. Vyplývá to z přepisů zápisů jednání Fedu z roku 2008. Podobnou chybu od té doby Fed zkouší nezopakovat a podle některých ekonomů až přehnaně podporuje ekonomiku. V týdnu by měla na odložené slyšení do Senátu dorazit nová šéfka Fedu Janet Yellenová. Lze ovšem očekávat, že pouze zopakuje argumentaci z vystoupení ve Sněmovně reprezentantů, a tentokrát dokonce na přátelštější půdě. Senát totiž ovládají demokraté, kterým je uvolněná měnová politika bližší než republikánům.

Čtěte také: Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

Data z americké ekonomiky v posledních týdnech sráží nepříznivé zimní počasí. Od dat z realitního trhu (s výjimkou zpožděného S&P/Case-Shiller indexu) lze proto očekávat spíše zklamání, podobně jako jsme to viděli v uplynulých týdnech.

Hlavní údaje ale čekají trhy na konci týdne. Nejprve to budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které jsou klíčovým ukazatelem důvěry firem i lidí v ekonomický vývoj. Americká ekonomika rostla podle prvních odhadů ve čtvrtém kvartálu 2013 o 3,2 % po růstu o 4,1 % v předchozím čtvrtletí. Zpřesněné údaje se čekají v pátek a analytici předpokládají, že HDP USA narostl ke konci roku méně, konkrétně o 2,5 %.

Pokračuje také výsledková sezóna. V týdnu své údaje oznamuje řada maloobchodních řetězců, například Target, Gap, nebo J.C. Penney. Přehled firem a očekávaných výsledků nejen z USA najdete ZDE.

Další očekávané události v kostce:

Pondělí

  • Americká a jihokorejská armáda zahájí společná cvičení. Ta v minulosti vyvolávala negativní reakce KLDR.

Úterý

  • Šéfka MMF Christine Lagardeová promluví na Stanfordově univerzitě o globální ekonomice a inovacích.

Pátek

  • Prezident Barack Obama promluví na setkání vedení demokratické strany. Měl by mluvit o letošních volbách do Kongresu, o imigračních zákonech i zdravotnické reformě.
Americké domácnosti se začaly znovu zadlužovat. Tentokrát však zodpovědněji Americké domácnosti se začaly znovu zadlužovat. Tentokrát však zodpovědněji Z aktuálních dat newyorské pobočky americké centrální banky vyplývá, že se americké domácnosti šest let ... ETF: Jak v balíčku nakoupit ty, kdo sami odkupují své akcie ETF: Jak v balíčku nakoupit ty, kdo sami odkupují své akcie V posledních týdnech a měsících stále více amerických firem vrací peníze investorům ve formě vyšších ... Zvýšení minimální mzdy prý vezme práci půl milionu Američanů Zvýšení minimální mzdy prý vezme práci půl milionu Američanů Výrazné zvýšení minimální mzdy, jak jej chce prosadit americký prezident Barack Obama, vezme práci zhruba ...
reklama
reklama