Co musíte ráno vědět (24. února)

| redakce

V jaké náladě vstupují trhy do posledního únorového týdne, co nyní čeká Ukrajinu a jakou investici chystá starý lišák George Soros? To všechno musíte vědět.

1. Americké akcie zakončily v pátek mírně v záporu, za týden přidal půl procenta pouze Nasdaq. Optimismus v závěru týdne zchladilo vyjádření z Fedu o pokračování omezování stimulů

Akcie zahájily páteční seanci růstem a index S&P 500 se dostal tři body pod své historické maximum. Investory však zpražil šéf Fedu v Dallasu Richard Fisher, který se vyjádřil pro další omezování podpory ekonomiky. Index Dow nakonec klesl o 0,19 % na 16 103,30 bodu, širší index S&P 500 ztratil taktéž 0,19 % na 1 836,25 bodu a Nasdaq přišel o 0,1 % na 4 263,41 bodu, přesto ale prožil třetí týdenní růst v řadě (+0,46 %). Dow naopak 0,32 % ztratil a S&P 500 klesl o 0,13 %. Po lednovém poklesu trh tento měsíc těží ze zvýšeného přílivu peněz do akciových fondů. To naznačuje, že akciím investoři stále věří.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další dny mohou přinést útok na rekordy

2. Evropské akcie v pátek po dosažení dohody o ukončení krize na Ukrajině posílily

Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, index Stoxx Europe 600 si připsal třetí ziskový týden v řadě a vyšplhal se na šestileté maximum. Britský FTSE 100 v pátek připsal 0,37 %, francouzský CAC 40 0,59 % a německý DAX 0,40 %. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 2,62 %, CAC 40 vzrostl o necelé procento (+0,94 %) a DAX zakončil prakticky beze změny s mírnou ztrátou 0,06 %.

Bank Gutmann: Evropa bez vývozu může na růst zapomenout. Proto je tak důležitý růst střední třídy v Číně

3. Pražská burza v pátek posílila téměř o procento, pomohly jí především bankovní tituly

Index PX v pátek připsal 0,97 % na 1 046,06 bodu. Nejvíce se v pátek dařilo bankovním titulům - akcie Erste Group Bank zpevnily o 1 % na 800,50 Kč a Komerční banka si polepšila o 1,23 % na 4 768 Kč. Cenné papíry společnosti ČEZ, které zaujímaly více než třetinu všech obchodů na burze, posílily o 0,18 % na 564 Kč. Za celý týden si tak podle Miroslava Frayera z investičního bankovnictví Komerční banky polepšily o 4 %. Mírně po předchozím propadu zpevňovala i NWR, přestože analytici této společnosti příliš nevěří. V závěrečné aukci však veškerý zisk smazala a ztratila další procento (-0,92 %). Za celý týden se podle Frayera propadla o 30 %. Nedařilo se ani mediální CETV (-1,64 %) a developerovi Orco (-1,11 %). Za uplynulý týden PX posílil o 1,84 %, když největší zisky zaznamenaly opět cenné papíry ČEZ, nejvíce oslabila i tentokrát těžební firma NWR.

Jak se ziskem investovat na pražské burze?

Analytici: Akcie NWR nemají podporu, čeká se na restrukturalizaci

4. Očekávané události

Ve Spojených státech začíná týden nabitý makrodaty. Konkrétně vyjdou předběžné údaje z průzkumu mezi nákupními manažery v oblasti služeb, index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. V Evropě budou nejsledovanější index podnikatelské nálady Ifo a inflace v celé eurozóně. Okolo desáté večer by měl italský Senát hlasovat o důvěře vládě premiéra Mattea Renziho. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, svá čísla odhalí například banka HSBC. Přehled očekávaných výsledků světových společností na celý týden najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko ano, ale zpět do Evropy, říká "nový Kyjev"

Ukrajinský parlament v neděli zlikvidoval základy systému dosavadního prezidenta Viktora Janukovyče. Díky nově nalezené proevropské většině se mu podařilo rušit nevyhovující zákony, odvolat nepohodlné ministry a připravit trestní stíhání vládních činitelů. Nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov převzal prezidentské pravomoci, dohoda o nové vládní koalici a o složení kabinetu má být na světě do úterý. Strana regionů, která po roce 2010 bez potíží ovládala parlament, ztratila vedení a je v rozkladu.

Prezident Viktor Janukovyč se v sobotu pokusil o útěk do Ruska. Jeho letoun z doněckého letiště díky zásahu letištního personálu neodstartoval a prezident odjel na neznámé místo. Na 25. května sněmovna naplánovala předčasné volby hlavy státu. Po sobotním jmenování nových ministrů vnitra a obrany v neděli parlament odvolal ministry zahraničí, školství a zdravotnictví. Ministr pro daňovou správu Oleksandr Klymenko byl spolu s generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou označen za stíhaného zločince, jehož před zatčením zachránila přestřelka jeho ochranky s policií.

Parlament jediným hlasováním zrušil Janukovyčovy justiční reformy, vrátil do své pravomoci jmenování soudců a zrušil jazykový zákon, který dal předloni menšinám právo užívat po ukrajinském i další místní jazyk. Novou identitu hledá zdecimovaná Strana regionů, která se veřejně distancovala od svého čestného předsedy Janukovyče. Oligarchové, kteří v minulých letech podle médií štědře dotovali stranickou pokladnu, se snaží najít nového vůdce, který by stranu mohl vést do prezidentských voleb. Ze strany už ovšem odešlo přes sedmdesát poslanců a další odchod zvažují.

Opoziční vůdkyně Julia Tymošenková, která po sobotním propuštění z charkovské vězeňské nemocnice sleduje dramatické dění z invalidního vozíku, se zatím do velké politiky výrazněji zapojit nehodlá. Protivládní aktivisty vyzvala k pokračování v protestech, dokud nebudou zvoleni politici, kteří si zaslouží jejich důvěru. Popřela, že by padlo rozhodnutí o její kandidatuře v prezidentských volbách. Dementovala i zprávy o tom, že je jednou z hlavních uchazeček o uvolněný post premiéra. Živě sledujte dění na Ukrajině na Aktuálně.cz.

Západ i Rusko čekají s pomocí na novou ukrajinskou vládu

6. Soros zvažuje investice do evropských bank. Věří euru

Uznávaný americký investor a miliardář George Soros chce investovat do evropského finančního sektoru. Řekl to v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel. "Věřím euru," prohlásil Soros. "Proto se můj investiční tým těší, jak brzy vydělá mnoho peněz v Evropě, například napumpováním peněz do bank, které naléhavě potřebují kapitál," dodal s tím, že eurozóna nyní potřebuje tento druh soukromých investic. Soros rovněž uvedl, že jeho tým zvažuje i investice v Řecku.

7. Země G20 se dohodly na podpoře ekonomického růstu. Budou sdílet informace o bankovních účtech a bojovat s neplatiči daní, mladým trhům ale prý pomáhat nebudou

Ministři financí a představitelé centrálních bank skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) se dohodli na podpoře ekonomického růstu. V příštích pěti letech chtějí zvýšit globální hrubý domácí produkt o další více než dva biliony USD. Díky vyššímu růstu by mohly vzniknout desítky milionů pracovních míst. Země rovněž zavedou přísnější pravidla zdanění nadnárodních firem. Vyplývá to z komuniké zveřejněného na závěr dvoudenního zasedání.

MMF vyzval vyspělé země, aby omezovaly stimulaci opatrně

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Samsung představil nové chytré hodinky Galaxy Gear

Jihokorejský Samsung v neděli představil nové chytré náramkové hodiny Galaxy Gear 2 a Galaxy Gear 2 Neo. Hodinky nově budou obsahovat senzory pro sledování zdravotních a fitness funkcí. Samsung doufá, že nové funkce zvýší zájem o nákup chytrých hodinek. Hodinky představil den před zahájením veletrhu mobilních technologií ve španělské Barceloně. Chystá velkou akci na veletrhu v pondělí večer. Očekává se, že představí nástupce svého oblíbeného chytrého telefonu Galaxy S4.

reklama
reklama