Jak nebýt za hlupáka

Jak nebýt za hlupáka

| redakce

Jste cílevědomí, ale stále se vám nedaří své sny převést do reality? Pak možná nevěnujete pozornost těm správným věcem. O úspěchu totiž nerozhodují jen schopnosti a dovednosti jedince, ale i jeho chování a sociální interakce. Následujících deset doporučení vám poradí, na jaké detaily si dát v každodenním životě pozor a jak se vyvarovat nepříjemných faux pas.

1. Vždy dodržte slovo

Pokud vás někdo poprosí o pomoc a vy mu ji přislíbíte, není cesty zpět. I kdybyste mezitím dostali nabídku na deset zajímavějších činností, musejí pro vás vždy být prioritou dřívější závazky. Budete-li například svým obchodním partnerům neustále něco slibovat, ale nikdy slovo nedodržíte, můžete si být jistí, že s vámi brzy rozváží veškeré styky.

2. Za vše poděkujte

Slovo "děkuji" je tradičně jedním z prvních, které se rodiče dětem snaží vštípit. Přesto i mnozí lidé v pokročilejším věku vypadají, jako by ho nikdy neslyšeli. Děkovat bychom přitom neměli jen za hodnotné dary, ale i za zdánlivé maličkosti, třeba za podržení dveří nebo upozornění na skvrnu na oblečení.

3. Buďte dochvilní

Není snad nic horšího, než když si s někým domluvíte schůzku a on vám deset minut před jejím plánovaným začátkem zavolá, že se budete muset sejít jindy. Příjemné ale není ani to, když vám zavolá a bez omluvy do telefonu oznámí, že přijde o půl hodiny později. Abyste se této nezdvořilosti vyvarovali, počítejte ve svém časovém harmonogramu vždy minimálně s patnáctiminutovou rezervou, která vám umožní na nenadálé situace reagovat mnohem pružněji.

4. Zopakujte si pravopis a gramatiku

V dnešní době, kdy naprostou většinu textů píšeme na počítači, jsme již zvyklí, že nás na případné chyby v textu automaticky upozorní textový editor. Přesto bychom na znalost pravopisu a gramatiky neměli rezignovat. Nikdy totiž nevíte, kdy vás například šéf požádá, abyste mu tužkou rychle napsali několik poznámek.

5. Nezapomínejte na omluvy

Slíbili jste kolegovi něco, co jste nakonec navzdory všem snahám nemohli splnit? I to se může stát. V takové situaci byste ale neměli předstírat, že se nic nestalo. Naopak, měli byste za ním přijít, vysvětlit, proč jste slovo nedodrželi, a s nabídkou jiné formy pomoci se upřímně omluvit za způsobené problémy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama