Pražská burza, kde roste objem obchodů? Ne, není to nesmysl

| redakce

Pražská energetická burza, přesněji Power Exchange Central Europe, možná trochu neprávem stojí stranou pozornosti médií. Na rozdíl od své akciové kolegyně přitom v uplynulém roce zajímavě rostla.

Celkem bylo v systému PXE za rok 2013 uzavřeno 1 705 obchodů o celkovém objemu 29,67 TWh. Z pohledu členění dle místa dodávky se oproti předchozímu roku zvětšil podíl obchodů s maďarskými produkty, a to zejména na úkor objemu s českými a slovenskými produkty.

Kam v roce 2013 směřovala elektřina zobchodovaná na PXE

Objemy obchodů v jednotlivých měsících roku 2013 se pohybovaly v rozmezí od 1,2 TWh (květen) až po přibližně 5,05 TWh (září). Největšího objemu obchodů z hlediska zobchodovaných MWh bylo dosaženo 25. listopadu 2013 (476 931 MWh). Největšího počtu uzavřených obchodů bylo dosaženo 18. září 2013 (24 obchodů). Největší počet zobchodovaných kontraktů (MW) byl zaznamenán 21. listopadu 2013 (193 MW).

Objemy obchodů na PXE v roce 2013

Stejně jako v předchozích letech i v roce 2013 převažovaly obchody s produkty typu dodávky base load nad produkty s typem dodávky peak load. Nejobchodovanějším produktem s místem dodání ČR byl base load roční dodávky 2014 (finanční vypořádaní CZ). Pro kontrakty s místem dodání v Maďarsku byl nejobchodovanějším produktem M10 base load finanční vypořádaní a s místem dodání na Slovensku byl nejobchodovanějším produktem M12 base load finanční vypořádaní. V případě CZ elektřiny se jednalo o 1 383 kontraktů, u SK o 95 kontraktů a u HU o 345 kontraktů.

PXE nabízí svým účastníkům možnost obchodování CZ komoditních futures s finančním vypořádáním a možnost obchodování SK a HU komoditních futures jak s finančním, tak s fyzickým vypořádáním (mohou tedy zvolit mezi variantou skutečné fyzické dodávky po dobu odpovídajícího dodávkového období a variantou finančního vypořádání cenových rozdílů). V roce 2013 převládaly na maďarském trhu jednoznačně obchody s kontrakty s finančním vypořádáním a na slovenském trhu jednoznačně obchody s kontrakty s fyzickým vypořádáním.

Vývoj cen elektřiny v roce 2013 byl doprovázen pokračujícím klesajícím trendem na trhu. Elektřina zaznamenala největší pokles za více než 5 let. Ke konci období byl zaznamenán mírný cenový vzestup, za nímž stálo ekonomické oživení v západní Evropě. Na cenu elektrické energie v EU tlačily hlavně ceny emisních povolenek, ceny energetického uhlí a vyšší výkon obnovitelných zdrojů energie.

Vývoj ceny elektřiny v roce 2013 v ČR, SR a Maďarsku

A na závěr statistiky PXE a PSE, tedy pražské akciové burzy. Rok 2013 ukazuje růst objemů obchodů na energetické burze při současném pokračování propadu zájmu o akcie na pražské burze.

Statistika obchodování na PXE
Statistika obchodování na PXE
Statistika obchodování na BCPP
Statistika obchodování na BCPP

Zdroj: BCPP

reklama
reklama