Co musíte ráno vědět (25. února)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i Spojených státech, jaká je nálada podnikatelů v Německu a jak zní falešná indická angličtina? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne podpořil zdravotnický sektor, index S&P 500 posunul své intradenní maximum

Americkým akciím se v pondělí dařilo. Index S&P 500 překonal historický rekord, když se v průběhu obchodování dotkl 1 858,71 bodu, a na konci seance koketoval i s novým zavíracím maximem, v poslední minutě však sklouzl pod něj. Dow zpevnil o 0,66 % na 16 207,14 bodu, S&P 500 připsal 0,62 % na 1 847,61 bodu, čímž předchozí zavírací maximum 1 848,38 z 15. ledna nepřekonal, smazal však již letošní počáteční ztrátu. Technologický Nasdaq posílil o 0,69 % na 4 292,97 bodu. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem UnitedHealth, Nike a General Electric, ztrácely naopak firmy Microsoft, Verizon Communications a AT&T.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další dny mohou přinést útok na rekordy

2. Evropské akcie v úvodu týdne posílily díky zprávám o fúzích

Burzy v Evropě zahájily poslední únorový týden růstem. Investory potěšila lepší než očekávaná inflace v eurozóně, index podnikatelského klimatu Ifo v Německu i zprávy o fúzích. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,41 %, francouzský CAC 40 o 0,87 % a německý DAX o 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal necelého půl procenta. Nejvíce se dařilo sektoru finančních služeb, stavebnictví a telekomunikacím, ztrácely naopak automobilky, realitní sektor a sektor základních materiálů.

Bank Gutmann: Evropa bez vývozu může na růst zapomenout. Proto je tak důležitý růst střední třídy v Číně

Akcie pohledem technické analýzy: Vstříc novým rekordům, ale s rizikem konsolidace

3. Pražská burza zahájila poslední únorový týden poklesem

Index PX v pondělí odepsal 0,65 % na 1 039,29 bodu. Více než polovinu obchodů představovaly akcie skupiny ČEZ, které zlevnily o 1,56 % na 555,20 Kč. Nedařilo se ani bankovním titulům - Komerční banka ztratila přes procento a Erste Group Bank zakončila na nule. Největší propad zaznamenaly cenné papíry těžařské společnosti NWR, které oslabily o 7,41 % na rovných deset korun, více než pět a půl procenta odevzdaly i akcie Unipetrolu, cena mediální CETV klesla o 2,54 % na 55,55 Kč a o více než dvě procenta oslabila i developerská firma Orco. Cenné papíry Fortuny zlevnily o 0,85 % na 128,90 Kč po snížení doporučení od Erste Group Bank, která sice zvýšila dvanáctiměsíční cílovou cenu, doporučení však snížila na "držet" z "akumulovat".

Jak se ziskem investovat na pražské burze?

Analytici: Akcie NWR nemají podporu, čeká se na restrukturalizaci

4. Očekávané události

Ve Spojených státech bude úterý dnem nemovitostí - budou zveřejněny index cen domů S&P/Case-Shiller i Federálního úřadu pro financování bydlení (FHFA). Dále vyjde index aktivity richmondského Fedu a dozvíme se, jakou důvěru v ekonomiku mají spotřebitelé. V Evropě zjistíme vývoj německé ekonomiky ve čtvrtém kvartálu loňského roku a italské maloobchodní tržby. Evropská komise navíc vydá ekonomický výhled. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, svá čísla odhalí například banka Home Depot, T-Mobile US nebo Vivendi. Přehled očekávaných výsledků světových společností na celý týden najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brazílie chce natáhnout podmořský kabel do Evropy, aby omezila svou závislost na Spojených státech

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová v pondělí zdůraznila plán na položení podmořského kabelu, který by zemi propojil přímo s Evropou. Brazílie se tak snaží omezit svou závislost na Spojených státech poté, co na veřejnost pronikly zprávy o sledování. Na každoročním summitu Evropské unie a Brazílie chce Rousseffová vyjednat detaily financování projektu v hodnotě 185 milionů dolarů. Mohl by fungovat již příští rok a Brazílie si od něj slibuje internetové připojení chráněné před sledováním ze strany Spojených států.

Snowdenův vzkaz z ruského exilu: Míra sledování je horší, než si Orwell uměl představit. Naše děti nepoznají soukromí

6. Tempo inflace v eurozóně v lednu stagnovalo na 0,8 %

Podle finálních dat zveřejněných statistickým úřadem Eurostat tempo inflace v eurozóně v lednu stagnovalo na prosincových 0,8 %, předběžné odhady počítaly se zpomalením na 0,7 %. Jádrová inflace naopak zrychlila na 0,8 % z 0,7 % v prosinci. Meziměsíčně se ceny snížily o 1,1 %, což je nejprudší měsíční pokles v historii.

7. Ukrajina prý bude letos a příští rok potřebovat až 35 miliard USD

Ukrajina by v letošním a příštím roce mohla potřebovat zahraniční pomoc v celkové výši 35 miliard dolarů. Uvedl to v pondělí úřadující ministr financí Ukrajiny Jurij Kolobov. Dodal, že už požádal zahraniční partnery, především Polsko a Spojené státy, o poskytnutí úvěru v nejbližším týdnu či dvou. Výši půjčky ale neupřesnil.

Může situace na Ukrajině ovlivnit ceny potravin a dalších komodit v Česku?

8. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v únoru nečekaně stoupl na 111,3 bodu z lednových 110,6 bodu

Nálada podnikatelů se podle zprávy institutu Ifo v únoru nečekaně zlepšila. Index podnikatelského klimatu vyskočil na 111,3 bodu z lednových 110,6 bodu, očekával se pokles na 110,5 bodu. Hodnocení současné situace se také zlepšilo - ukazatel vyskočil na 114,4 bodu z lednových 112,4 bodu, čekal se jen mírný nárůst na 112,8 bodu. Budoucí očekávání kleslo na 108,3 bodu z lednových 108,9 bodu, čekal se pokles na 108,1 bodu.

Miliardář Soros zvažuje investice do evropských bank. Věří euru

9. Icahn znovu útočí na eBay. Výkonný ředitel se prý dopustil "vážných chyb"

Carl Icahn v pondělí zaslal otevřený dopis akcionářům společnosti eBay. V něm uvádí, že se ředitel firmy John Donahoe dopustil několika "vážných chyb při vedení společnosti" a že ve správní radě dochází ke "střetu zájmů". Mimo jiné opět vyzývá k odtržení divize PayPal. Závažné chyby ve vedení společnosti, které Icahn prý odhalil, by podle něj mohly ohrozit budoucnost eBay. "Jak je možné se zapojit do smysluplné diskuze o dlouhodobé hodnotě pro akcionáře, když ... se zdá, že ředitel spí, nebo hůře, je naivní či vědomě slepý k selhání zodpovědnosti a ničení hodnoty pro akcionáře?" uvádí Icahn v dopisu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak si objednat pokoj v Holiday Inn indickou angličtinou?

reklama
reklama