Nová pravidla hry na dluhopisovém trhu

| redakce

Dlouhá desetiletí byly státní dluhopisy ve vyspělých zemích považovány za bezpečnou investici. Centrální banky ale trh extrémně ovlivnily. Dluhopisy se zatím drží, stále zadluženější země ale některé ekonomy začínají znervózňovat.

Intervence na dluhopisovíém trhu prováděly a provádějí Fed, Bank of Japan, Bank of England i ECB. Najdeme na tom hned dva zajímavé fenomény.

Zaprvé, centrální banky, které si mohou na nákupy aktiv "vytisknout" tolik peněz, kolik potřebují, bez ohledu na ceny dluhopisů, jsou nyní bezesporu nejdůlěžitějšími hráči na trhu se státnímu dluhopisy ve čtyřech největších rozvinutých ekonomikách.

Zadruhé, způsob intervencí se změnil z prostého nakupování za účelem podpory ekonomiky a důvěry na nákupy navázané na konkrétní hospodářské ukazatele. To vyvolává paradoxně větší volatilitu, což ukázal případ Fedu, který loni nejprve dlouho signalizoval ústup od kvantitativního uvolňování, aby v září překvapivě program ponechal v původní podobě, ale v zimě poté začal objem odkupů snižovat.

Ačkoli tak dluhopisy (podporované masivní likviditou z centrálních bank) zatím zůstaly oblíbeným investičním nástrojem - měřeno cenami, respektive nízkými výnosy -, nejistota spojená s postupným odklonem od podpůrné měnové politiky může vyvolat kolísání cen. Tedy přesně to, o čem investoři do "bezpečných" státních dluhopisů nechtějí ani slyšet.

Bilance centrálních bank jako podíl na HDP dané země
Bilance centrálních bank jako podíl na HDP dané zeměZdroj: BNP Paribas
reklama
reklama