Kapitalistova jedenáctka

Kapitalistova jedenáctka

| redakce

Minulý politický režim kapitalisty vykresloval jako krvelačné bestie, jejichž jediným cílem je ožebračit pracující lid. Dnes již se tomuto vyobrazení naštěstí můžeme jen pousmát. Kapitalisté nejsou ani zdaleka pouzí snobové v drahých oblecích a luxusních autech. Většinu z nich naopak tvoří obyčejní lidé, kteří pouze našli odvahu realizovat své sny. Máte-li na kariéru kapitalisty zálusk i vy, začněte následujícími jedenácti jednoduchými kroky.

1. Vybudujte si odrazový můstek

Kapitalistou se samozřejmě stanete pouze tehdy, když budete disponovat dostatečným množstvím investičních prostředků. Nejjednodušší situaci mají šťastlivci, kteří se narodili do bohatého rodinného klanu. Ostatním nezbývá nic jiného než si sestavit podrobný rodinný rozpočet a spočítat, kolik financí z něj lze každý měsíc odesílat na obchodní či jiný investiční účet.

2. Investujte do výrobních prostředků

Německý filozof Karl Marx kapitalistu definoval jako člověka, jenž vlastní výrobní prostředky a zaměstnává dělnickou pracovní sílu. Ačkoli od Marxovy smrti uplynulo již více než 130 let, na modelu kapitalisty se toho příliš nezměnilo. V současné době má navíc možnost získat výrobní prostředky prakticky každý - na burze nic jako minimální investovaná částka neexistuje, a tak záleží pouze na vás, která společnost vám bude říkat "pane".

3. Skupujte různá aktiva

Disponovat investičními prostředky ve formě podílu v několika společnostech je slušný základ, kapitalista však musí své peníze spravovat různoroději. Opomenuty by neměly zůstat cenné papíry s fixním výnosem (dluhopisy) nebo komodity. Část financí byste měli držet také v hotovosti, abyste kdykoli mohli využít aktuálních tržních příležitostí a za výhodných podmínek získat další výrobní prostředky.

4. Rozvíjejte si image

Jaké jméno vám vytane na mysli, když se řekne Microsoft nebo Virgin? Bill Gates a Richard Branson. Prakticky všichni veřejně známí kapitalisté již v rané fázi podnikatelské kariéry pochopili, že ve vodách velkého byznysu uspějí pouze tehdy, když se odliší od konkurence. A právě spojení vlastního příběhu s úspěchem celé firmy je nejobvyklejším způsobem, jak se majitelé firem snaží upoutat pozornost zákazníků a investorů. Například technologická firma Apple nikdy neprodávala jen hudební přehrávače a mobilní telefony, ale i obrovský životní příběh svého zakladatele Steva Jobse. A stejně byste se měli chovat i vy.

5. Zbohatněte na tom, čemu rozumíte

Nezáleží na tom, zda se pohádkové jmění pokusíte získat z pozice investora, nebo šéfa vlastní firmy. Za všech okolností se po vzoru Warrena Buffetta věnujte pouze tomu, čemu rozumíte. Jedině tak se vám totiž podaří v nelítostném konkurenčním boji uspět. V žádném případě se nespoléhejte výhradně na rady svého okolí. Pokud vám například všichni budou tvrdit, že běžné investice do akcií jsou jen pro vystrašené burzovní začátečníky a že skuteční obchodníci investují jedině na páku, nevěnujte jim velkou pozornost a zůstaňte u toho, co dobře znáte.

6. Nespoléhejte se na jediný příjem

Správný kapitalista se nikdy nespoléhá na jediný zdroj finančního příjmu. Hrajete ve volném čase na hudební nástroj, ovládáte dokonale anglický, německý nebo francouzský jazyk, nebo jste snad nadšení sportovci, kteří se o své zkušenosti nebojí podělit s ostatními? Pak neváhejte a pokuste se své přednosti a dovednosti zpeněžit. Můžete si přivydělávat jako učitelé hudby, lektoři cizích jazyků nebo sportovní trenéři. Diverzifikací svých příjmů zajistíte, že vás ani případné nečekané podnikatelské problémy finančně nesrazí na kolena.

  • 1
  • 2
reklama
reklama