Proč nyní sázet na dolar proti euru i koruně

| Ondřej Matuška

Společná evropská měna si na začátku roku 2014 zhruba drží své zisky vůči americkému dolaru z konce loňského roku, když se opět přiblížila hranici 1,38 EUR/USD. Co čekat v dalších měsících?

Od července 2012 je euro v páru s dolarem silnější o více než 14 %. Významnou roli v tomto vývoji hrál rostoucí přebytek běžného účtu platební bilance eurozóny, hnaný pozitivním saldem zahraničního obchodu. Další makroekonomické ukazatele však již tak příznivě pro euro a jeho další posilování nehovoří.

V prospěch dolaru mluví viditelné zrychlení hospodářské aktivity (proti velmi opatrnému oživení, respektive návratu z recese v Evropě) a rozchod ve směřování měnových politik. Zatímco Fed již nastoupil fázi snižování měnově-politického stimulu v podobě omezování nákupů vládních dluhopisů a určil možný start zvyšování úrokových sazeb na následující rok, Evropská centrální banka v tuto chvíli přemýšlí o dalším uvolnění měnových podmínek.

Ať již k tomuto kroku přistoupí (v podobě snížení některé z relevantních měnově-politických sazeb, či dodáním likvidity bankovnímu systému), nebo ne, utahování měnové politiky v eurozóně nebude na pořadu dne ještě delší dobu. V dalších měsících proto očekáváme postupné posilování amerického dolaru proti euru.

Tento vývoj bude určující pro pohyb kurzu koruny proti USD, neboť v páru se společnou evropskou měnou očekáváme prozatím stabilitu díky záměru ČNB držet kurz EUR/CZK nad 27. Kurz koruny by proto v průběhu letošního roku měl proti dolaru slábnout a posouvat se výše. Jako reálná se nám jeví hranice 21,50 USD/CZK.

reklama
reklama