Akcie smazaly prakticky všechny letošní ztráty, zástup medvědů ale varuje: Trh letos může odepsat desítky procent

| redakce

Podle tradičních medvědů je jen otázkou času, kdy se americké akcie zřítí z výšin, na které je vyhnala uvolněná měnová politika.

"Nemáme právo být jakkoli překvapeni, až se trend na trhu otočí a žezlo převezme medvěd. Naopak, musíme na to být připraveni," říká Mark Spitznagel, hdgeový manažer, který jako několik dalších proslul miliardovou sázkou na kolaps trhu v roce 2008. A není sám. "Kterýkoli den může prasknout obrovská bublina finančních aktiv," přisazuje si známý pesimista Marc Faber.

Buffettův oblíbený indikátor ocenění akcií: Tržní kapitalizace vůči HDP
Buffettův oblíbený indikátor ocenění akcií: Tržní kapitalizace vůči HDP

Faber neváhá z nafouknutí bubliny obviňovat Obamovu administrativu a Fed. "Trestají ty, kdo si spořili a spoří na důchod. Proč mají senioři investovat do akcií? Jen proto, že se někomu hodí srazit výnosy dluhopisů?" ptá se.

Dokonce i Warren Buffett, známý svou láskou k akciím, podle neoficiálních informací připravuje svá portfolia na možný pokles. Jeho oblíbený indikátor - tržní kapitalizace amerických firem ve vztahu k HDP USA - je jasně v pásmu, kdy se doporučuje prodávat akcie.

Co mohou dělat drobní investoři?

Jednou možností, i když ne zrovna sexy, je nyní prodat akcie a nacpat si vydělané peníze "do matrace". Proč ne, celkem snadno je odtamtud lze opět vytáhnout, až se bouře přežene. "Sell high and buy low", staré pravidlo všech traderů, může klidně platit i pro dlouhodobější hráče.

Je také možné "to zkusit", to znamená zůstat na trhu a jednotlivými obchody se snažit proplout s lodí svého portfolia rozbouřenými vodami. I to může vyjít, chce to ale hodně času, pevných nervů, disciplíny i štěstí.

Čtěte také: Jak nakupovat levně a prodávat draze? Časování trhu není nesmysl

Podle Seana Hymana, zakladatele Absolute Profits, však existuje ještě třetí možnost. "Některé sektory v příštích měsících předvedou solidní výkon," tvrdí. Jak si může být tak jist? Zná tajný kalendář Wall Street, podle kterého jednotlivé firmy střídají svá dobrá a horší období, a navíc má vlastní systém upozornění na důležité pohyby cen a obchodní příkazy. Hymanovi nelze upřít, že několikrát perfektně předpověděl vývoj na trhu (v posledních měsících akcie Best Buy, loni během poklesu trhu věřil v další růst Dow nad 15 tisíc), i tak to ale berme s rezervou.

Zdroj: Moneynews

reklama
reklama