Aktivističtí investoři mají navrch

Aktivističtí investoři mají navrch

| redakce

Carl Icahn, praotec aktivistických investorů, 10. února ukončil kampaň snažící se přimět Tima Cooka, šéfa Applu, k vyplacení 160 miliard hotovostních rezerv akcionářům skrze zpětné odkupy. Icahn slaví vítězství, přestože Apple nevydal akcionářům většinu hotovosti, jak radil. Tim Cook se své noční můry už zbavil odkupem na úrovni několika desítek miliard. Hůře je na tom John Donahoe, šéf eBay, jehož ta samá právě začala strašit.

Kliďte se z cesty!

eBay je novým cílem aktivistů, v tomto případě investoři tlačí na odštěpení on-line platebního systému PayPal. Donahoe sice Icahnovi naznačil, že by se měl klidit z cesty, ale sám jistě dobře ví, že známého aktivistu neodbude tak snadno.

Pozornost podobného aktivistického akcionáře může zaujmout jakákoli veřejně obchodovaná společnost. A pokud to nebude zrovna 77letý Icahn, zastoupí ho někdo z mladé generace, kterou hlasitý investor inspiroval.

Tim Cook byl prvním šéfem firmy, koho aktivistický přístup dostal pod tlak. Aby přestal hromadit hotovost, ho tlačil loni David Einhorn, šéf hedgeového fondu Greenlight Capital.

Po změnách v managementu a strategiích pro rok 2012 v Yahoo! obrátili Dan Loeb a jeho fond Third Point pozornost na Sony. Volali po oddělení divizí elektroniky a zábavy. Dalším cílem byla Sotheby's, aukční síň, od níž by investoři rádi zpětné odkupy akcií, a Dow Chemical, z které by oddělili petrochemický byznys.

Nelson Peltz, který je aktivistickým akcionářem téměř tak dlouho jako Icahn, se minulý měsíc dostal do představenstva potravinářské společnosti Mondelez, na které delší dobu cílil.

TCI, londýnský fond vedený Chrisem Hohnem, se opět vrhl na aktivismus po velké ráně způsobené finanční krizí. Poslední rok naléhal na EADS (nyní Airbus Group) ve věci prodeje divize vojenských letadel a převzal management Japan Tobacco. Stevu Ballmerovi pomohl na cestě z nejvyšší funkce v Microsoftu zase Mason Morfit se svým ValueAct Capital.

Pershing Square Billa Ackmana si slušně vydělal na akvizici Beam, výrobce bourbonu Jim Beam, japonskou společností Suntory. V důsledku Ackmanova aktivismu došlo také v minulosti k rozštěpení Fortune Brands na tři společnosti (Beam byla jednou z nich).

Ani aktivisté nemají patent na rozum

Ackman lobboval za Rona Johnsona jako nového šéfa J.C. Penney v roce 2011, situace u maloobchodníka se ale jen zhoršila a problémy trvaly 17 měsíců. Ackman byl také v opozici vůči Icahnovi a Loebovi ohledně výrobce potravinových doplňků Herbalife. Ackman akcie shortoval a nazval firmu pyramidovým schématem. Rivalové ale proti němu vsadili long - a Ackmanovy peníze jsou pryč.

  • 1
  • 2
reklama
reklama