Nová hrozba pro růst cen akcií? Firmy masově snižují odhady zisků

| redakce

Společnosti z většiny významných světových burz ve stále větší míře snižují odhady svých zisků, tvrdí Ed Yardeni, šéf a investiční ředitel Yardeni Research.

Yardeni provedl analýzu všech sektorů indexu S&P 500 a většiny regionálních indexů MSCI. Na základě toho sestavil pro jednotlivé oblasti a sektory indexy NERI (Net Earnings Revision Index). Ty zachycují tříměsíční klouzavý průměr počtu zvýšených očekávání ohledně zisků, který je ponížený o zhoršená očekávání ohledně zisků. Výsledek je vyjádřen jako podíl z celkového počtu firem. Indexy tak vyjadřují, v jaké míře jsou celkově očekávané zisky lepší, nebo horší, než původně očekávané.

V únoru celosvětový NERI výrazně vzrostl.

Revize čistých zisků firem z indexu MSCI World
Revize čistých zisků firem z indexu MSCI WorldZdroj: Thomson Reuters

Podle Yardeniho za to může slabý výhled světové ekonomiky. NERI bývá pozitivní, když ekonomika roste rychle, především v době oživení. V momentě, kdy ekonomika klesá, je vždy negativní. Pokud ekonomika roste mírně, je běžné, že NERI je také v záporu.

A jak to vypadá teď?

  • Světový NERI byl v únoru -5,9 (nejníže od prosince 2012). V negativním teritoriu je už 32 měsíců.
  • NERI pro S&P 500 se dostal až na -6,6 (nejnižší hodnota od ledna 2013). Výhledy zisků přinutily analytiky snižovat svá očekávání.

  • Evropský NERI klesl na -11 (nejnižší hodnotu od prosince 2011).

  • NERI pro rozvíjející se trhy klesl v únoru z -3 na -5,3. V záporu je od března 2011.

Zdroj: Yardeni.com

reklama
reklama