Bill Fleckenstein se chystá shortovat. Půjdete proti němu?

| redakce

Známý investor a kritik Fedu Bill Fleckenstein hodlá spekulovat na pokles technologických titulů. V minulosti se sice občas zmýlil, řadu významných propadů cen akcií ale předpověděl úspěšně.

Fleckenstein například od roku 1988 shortoval japonské akcie. Jejich index Nikkei v roce 1990 odepsal 39 %. Klientům svého fondu vydělal 34 % v roce 2008, kdy americký trh a s ním i ten globální zažily nejhlubší propad za poslední desítky let. Ne tak úspěšný byl ale v době vznikající technologické bubliny, kdy začal shortovat Nasdaq již v roce 1999. Za rok tehdy technologické tituly přidaly 86 %.

Poté, co Fed začal pumpovat peníze do ekonomiky, Fleckenstein svůj fond zastavil. "Tušil jsem, že centrální banka začne tisknout peníze. Netušil jsem ale, že se situace vymkne kontrole způsobem, jakým se to stalo a stále děje," říká.

Nyní hodlá použít 200 milionů USD k shortování akcií, protože Fed od své podpůrné politiky začal ustupovat. Čeká ale ještě na signál z dluhopisového trhu. "Jakmile desetileté výnosy přesvědčivě překročí 3% hranici, bude to signál, že Fed nemá sazby pod kontrolou." Políčeno má Bill Fleckenstein mimo jiné na následující dva tituly.

Tyto dvě akcie se chystá shortovat fond Billa Fleckensteina
Tyto dvě akcie se chystá shortovat fond Billa Fleckensteina

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama