Co se stane po krachu akciového trhu

| redakce

Mebane Faber z Cambria Investments pátral po tom, co se stane, když dojde k 80% propadu odvětví nebo celého akciového trhu. Akcie mají tendenci k návratu, takže brzy nato zažijí zpravidla divokou rally.

Faber se nejdříve podíval na americké sektory. Prozkoumal všechny případy propadů o 80 % v uplynulých téměř 100 letech (díval se zpětně až do 20. let). Ukázalo se, že po 80% propadu akcií v některém ze sektorů byl ve stejném sektoru o tři roky později výnos v průměru 173 %.

Stejným způsobem otestoval i země. Opět odhalil trojciferné výnosy (zkoumaná data z mezinárodních trhů ale tentokrát sahala zpětně "jen" něco přes 40 let). Faber zjistil, že po 80% akciovém krachu byl průměrný výnos tři roky nato 118 %.

Dva příklady z nedávné doby, kdy se ceny akcií propadly o 80 %, ale už odstartovaly novou rally:

1. Řecko

Řecké akcie vystoupaly na vrchol ke konci roku 2007, pak do roku 2012 ztratily 80% hodnoty. Ode dna pak zaznamenaly výnos až 150 % (v dolarovém vyjádření).

Athens Stock Exchange General Index - ASE
Athens Stock Exchange General Index - ASEZdroj: Bloomberg

2. Alternativní energie a solární akcie

Akcie ze sektoru alternativní energie (podle fondu Powershares WilderHill Clean Energy Portfolio - PBW) ztratily více než 80 % mezi lety 2007 a 2012. Dno našly o něco později než řecké akcie. Růstový trend nebyl silný jako v Řecku, nicméně i tak výnos směřoval téměř ke 100 %.

Powershares WilderHill Clean Energy Portfolio - PBW
Powershares WilderHill Clean Energy Portfolio - PBWZdroj: Bloomberg

Společné rysy

Co má Řecko společného s alternativními energiemi? Každý ho přehlížel. Lákalo jen nejodvážnější investory. Každý, kdo chtěl prodat, už prodal. A tak přišlo dno.

S alternativními energiemi je to stejné. Každý na "zelenou revoluci" v době krize rezignoval. Kdo by také navíc potřeboval solární energii, když má najednou Amerika tolik ropy a plynu? Jakmile měli prodáno všichni, v krátké době přišlo oživení a akcie vystřelily nahoru s téměř trojcifernými výnosy.

Kdo je na řadě teď?

Poznámka: Následující akcie nesplňují Faberovy podmínky - nejde o celé sektory ani regiony. Jde pouze o náhodně vybrané příklady hlubokých poklesů z posledních několika let. V žádném případě nejde o akciové tipy nebo doporučení k investicím.

- J.C. Penney ztratila od února 2012 do středy 29. ledna 2014 85 % hodnoty.

- Newmont Mining odepsala mezi listopadem 2011 a prosincem 2013 zhruba 67 %.

- Cliffs Natural Resources zlevnila od července 2011 do července 2013 o 84 %, od té doby k lokálnímu vrcholu na začátku listopadu 2013 pak přidala 78 %.

- Peabody Energy od dubna 2011 do července 2013 umazala 80 % hodnoty.

Zdroj: Cambria Investment Management

reklama
reklama