Anketa: Na jaké bankovní akcie letos vsadit?

| Jan Sochor

Kdo přijme předpoklad o zrychlování ekonomického růstu za svůj, pro toho by bankovní tituly mohly být dobrou příležitostí. Které akcie finančních domů doporučují nakupovat odborníci?

Bankovní akcie měly dobrý vstup do začátku roku i díky lepším než očekávaným výsledkům velkých amerických bank. Výprodeje, které odstartovaly propady na rozvíjejících se trzích, je však zasáhly. Přesto mají šanci vyvézt se vzhůru s rostoucí ekonomikou.

Které bankovní akcie byste doporučili?

Petr Hlinomaz

Petr Hlinomaz, analytik, BH Securities

V Evropě bych zůstal v tuzemsku u Komerční banky. Stojí relativně stranou evropských zátěžových testů, ČR není v eurozóně, a banka tedy nebude předmětem testů ECB. Projde pravděpodobně testy národního regulátora, kde by nemělo přijít žádné negativní překvapení. Více se naopak projeví případné zavedení sektorové daně v ČR.

V USA bych si vybral Wells Fargo. Jde o méně nápadný bankovní titul, ale banka na rozdíl od konkurence prošla finanční krizí bez dramatických událostí. Výsledky za 4Q2013 v podstatě potvrdily růstový trend a i výhled zisku je příznivý. Asi bych započetl i pravděpodobné posilování dolaru v souvislosti s postupujícím taperingem.

Wells Fargo (USD/akcie)
Zdroj: Bloomberg
Milan Lávička

Milan Lávička, analytik, J&T Banka

V prvním pololetí budou některé banky navyšovat kapitál kvůli evropským zátěžovým testům. Testy samy o sobě by však měly být spíše pozitivní pro bankovní akcie v druhé polovině roku. Co se investic týče, preferoval bych retailové banky před investičními bankami, na které dopadne tvrději regulace. Obecně tak preferuji spíše akcie Bank of America nebo Citigroup než JPMorgan.

Bank of America (USD/akcie)
Zdroj: Bloomberg
Marek Hatlapatka

Marek Hatlapatka, analytik, CYRRUS

Obecně očekávám pro banky dobrý rok. Díky růstu globální ekonomiky a poklesu nákladů kapitálu by akcie bank měly patřit k sektorům s nadprůměrnou výkonností, rozdíly v jednotlivých regionech a zemích ale mohou být značné. Některé banky budou nadále čelit rostoucím překážkám v podobě přísnější regulace nebo bankovních daní, to druhé se již stalo oblíbeným nástrojem v rukou středoevropských politiků a stále hrozí i u nás.

Co se týká regulace, evropské banky letos čeká hloubkový zátěžový test ECB. Na rozdíl od těch předchozích očekávám, že ECB bude skutečně chtít přesvědčit investory a politiky o komplexnosti a důvěryhodnosti testu.

Pro letošek preferuji vzhledem k nízké valuaci a oživení ekonomiky evropské banky, z retailových bank mohou být zajímavé některé italské a španělské ústavy. Vedle nich se mi líbí švýcarská UBS.

UBS (CHF/akcie)
Zdroj: Bloomberg
reklama
reklama