Nebezpečí i naděje pro drobné investory

| redakce

Goldman Sachs ví, jak v investorech vzbudit chamtivost, jeden z nejnebezpečnějších investorských hříchů.

Ukažme si jeden velice nebezpečný graf. Jeho autorkou je Amanda Sneider z Goldman Sachs, která jej použila minulý týden ve zprávě s názvem Mutual Fundamentals. Ukazuje výkonnost 219 akciových podílových fondů zaměřených na large caps, tedy firmy s největší tržní kapitalizací. Tyto fondy mají ve správě přes 600 miliard USD. Vzorek nezahrnuje pasivně spravované indexové fondy.

Z uvedené skupiny fondů jich 42 % překonalo loni svou výkonností (bez zahrnutí poplatků) index S&P 500, který funguje jako vhodný benchmark. V posledních 10 letech jej přitom překonalo v průměru jen 36 % fondů.

Výkonnost podílových fondů zaměřených na large caps v roce 2013
Výkonnost podílových fondů zaměřených na large caps v roce 2013

"To by v tom byl čert, abych nevsadil na některý z těch výkonnějších fondů," řekne si při pohledu na graf možná leckterý drobný investor. V horším případě dokonce takový "výkonnější fond" bude chtít řídit sám a bude se snažit si vybrat takové portfolio akcií, které překoná trh.

Ale pozor! Graf jasně ukazuje, že i loni bylo z hlediska statistiky spolehlivější vsadit na indexový fond sledující zmíněný index akcií velkých amerických firem. Řada drobných investorů se ale podívá na sloupečky vlevo na grafu a řekne si: "Přece takhle neprodělám!"

Takže pro ty, kdo to ještě nikde nečetli a nikdy o tom neslyšeli: Překon(áv)at trh z pozice drobného investora je hodně složitá disciplína. Mají s tím problém i profesionálové - loni se to nepovedlo 58 % manažerů fondů, statistika bývá pro ně mnohdy ještě nepříznivější. A navíc, výkonnost v loňském roce by v žádném případě neměla ovlivňovat rozhodování investorů pro rok letošní nebo ty příští.

reklama
reklama