Zlatý švýcarský medvěd: UBS varuje před propadem ceny zlata na 1 000 USD za unci

| redakce

Trh se zlatem stále ne a ne najít dno a podle analytiků z Credit Suisse toto hledání není ještě zdaleka u konce. Navzdory už více než 20% propadu analytici věří, že cena zlata do konce roku poklesne až k 1 000 USD za trojskou unci. Pro zdůvodnění tohoto očekávání mají řadu argumentů.

Ekonomické oživení v USA a Evropě snížilo apetit investorů po investicích fungujících jindy jako "bezpečné přístavy". Pokud navíc posilování americké ekonomiky povede investory k závěru, že Fed zvýší základní sazbu dříve, než zatím vyhlašuje, očekávání budou tlačit reálné sazby vzhůru. Ze zlata se pak stane ještě méně atraktivní investice ve srovnání s pevně úročenými aktivy, než je v současnosti.

Rizikem pro medvědí výhled Credit Suisse může být silnější než očekávaná poptávka po zlatě v Asii a na Blízkém východě (například Jižní Korea spustila nedávno burzu fyzického zlata, což může zdejší poptávku podpořit). Podporou pro zlato by také mohly být nákupy centrálních bank, které by mohly vzrůst z loňských relativně nízkých úrovní.

Zdroj: UBS

reklama
reklama