Technicky dalšímu poklesu cen akcií nic nebrání. Medvědí trh ale nehrozí, věří experti

| redakce

Americké akcie (index S&P 500) se v pondělí propadly pod důležité technické úrovně. Analytici varují, že propad cen i z tohoto důvodu může pokračovat.

"Nechci ani naznačit, že se blíží medvědí trh. Bolestivá, krutá a dlouhodobější korekce je ale téměř jistá," tvrdí Dennis Gartman, známý investor a autor Gartman Letter. Na akcie nahlíží neutrálně, letos ale u S&P 500 očekává pokles až o 15 %. Od začátku roku se benchmark amerických akcií propadl o 5,7 %, když v pondělí neudržel hladinu podpory na 1 770 bodech.

"Index prorazil střednědobou trendovou linii. Pokud se během jednoho nebo dvou dnů index nevzchopí, lze očekávat, že je pokles trvalejší," míní Scott Redler z T3Live.com. S&P 500 prolomil shora křivku vývoje svého 100denního průměru (1 770) a klesl i pod listopadová minima na 1 746 bodech. "Další podpora je na 1 736 bodech (150denní průměr) a pak na 200denním průměru okolo 1 707 bodů," dodává Redler. Propad pod 200denní průměr (takzvaný kříž smrti) nastal v pondělí na grafu vývoje indexu Dow.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

Paul LaRosa, hlavní technický analytik Maxim Group, sledoval v pondělí hladiny 1 767 bodů u S&P 500 a 1 099 bodů u indexu Russell 2000. Pokud indexy budou následovat Dow v prolamování důležitých klouzavých průměrů, očekává LaRosa další pokles cen akcií o 4 až 5 %. "Podle mě ale půjde o nákupní příležitost, ne žádnou korekci ve stylu roku 2007," říká.

Jeff Kleintop z LPL Financial nečeká silnou korekci, natož propad trhu do medvědího teritoria (pokles o 20 %). Upozorňuje ale na to, že poklesy během ledna probíhaly za dvojnásobného objemu obchodů oproti předchozím měsícům. "V posledních letech býčí fáze probíhají za menšího objemu a delší dobu, pullbacky jsou rychlé, ale o to hlubší," píše Kleintop v poznámce k dění na trhu.

Na korekci se čeká téměř tři roky

Na alespoň 10% pokles cen akcií, tedy pokles považovaný za oficiální korekci, se čeká od roku 2011, ačkoli o rok později došlo k pullbacku o 9,8 %. Art Cashin, veterán newyorského burzovního parketu z UBS, ale tvrdí, že jde o slovíčkaření. "Co je špatného na tom, když řeknu, že trh zkorigoval o 7 %?" ptá se. "Korekce je pro mě každý pokles, který nepřejde v medvědí trh."

Není jediný. 20% propad cen akcií jako signál začátku medvědího trhu berou vážně i Paul Hickey, spoluzakladatel Bespoke, nebo Jeff Hirsch, vydavatel Stock Traders's Almanac. Menší poklesy obecně nazývají korekcemi.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama