Co musíte ráno vědět (5. února)

| redakce

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě i Americe, kdo se stal novým šéfem Microsoftu a co by v Soči sportovci v žádném případě neměli dělat na toaletách? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily a částečně zkorigovaly výrazný pondělní propad

Americké akcie v úterý zahajovaly mírně v plusu a během dopoledne zisky navyšovaly, technologický index Nasdaq v polovině obchodování rostl dokonce o více než procento. Trhy povzbudily příznivé firemní výsledky, k růstu přispěly také snahy investorů nakupovat podhodnocené akcie. V druhé polovině obchodování však část trhu začala vybírat zisky a všechny tři nejvýznamnější akciové indexy část získaných pozic vyklidily.

Podnikové objednávky v prosinci klesly méně, než se čekalo, a index aktivity ISM v oblasti New Yorku za leden mírně vzrostl. Dow posílil o 0,47 % na 15 445,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,76 % na 1 755,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,86 % na 4 031,52 bodu. Nejvíce se dařilo finančnímu sektoru, titulům ze sektoru základních materiálů a průmyslovému odvětví. Jako jediný v úterý oslabil sektor služeb.

Technicky dalšímu poklesu cen akcií nic nebrání. Medvědí trh ale nehrozí, věří experti

2. Evropské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně

Evropské akcie úterní obchodní seanci zahajovaly v červených číslech, během dne se však některé indexy dostaly nad nulu. Investory příjemně překvapil zejména výhled německé obchodní komory, podle které letos růst největší evropské ekonomiky zrychlí na 2 %. Optimismus naopak mírnil další růst nezaměstnanosti ve Španělsku. Britský index FTSE 100 oslabil o 0,25 % a německý DAX odepsal 0,64 %. Francouzský CAC 40 naopak přidal 0,24 %. Jednotný evropský index EuroStoxx 50 oslabil o 0,05 % na 2 962,49 bodu. Nejvíce odepisovaly potravinářské odvětví, sektor zdravotnictví a telekomunikační tituly, dařilo se naopak sektorům bank, finančních služeb a stavebnictví.

Rob Carnell (ING): Trhy mají tendenci přestřelit a některá mladá ekonomika na to může doplatit

3. Pražská burza v úterý oslabila třetím dnem v řadě

Pražská burza v úterý oslabila třetím dnem v řadě. Index PX ztratil 0,59 % a klesl na 981,00 bodu. Nejvíce oslabily akcie petrochemické společnosti Unipetrol (-3,68 %) a příliš se nedařilo ani akciím Komerční banky, které odepsaly 1,82 % na 4 320 Kč. Oslabily také cenné papíry ČEZ (-1,49 %). Akcie rakouské Erste group Bank naopak přidaly 1,10 % na 737 Kč a cenné papíry mediální společnosti CME zdražily o 3,19 % na 61,40 Kč.

4. Očekávané události

Agentura ADP zveřejní zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, institut ISM přidá index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl a Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní údaje o vývoji zásob ropy v USA. V Evropě budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, eurozóna přidá podrobnosti o vývoji maloobchodních tržeb. Co na trzích čekat ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla za uplynulý kvartál oznámí například Time Warner, Walt Disney, Twitter nebo GlaxoSmithKline (odhady ZDE).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Satya Nadella byl jmenován novým šéfem společnosti Microsoft

Softwarová společnost Microsoft po pěti měsících hledání jmenovala nového šéfa. V úterý se jím stal Satya Nadella, který dosud působil na pozici výkonného viceprezidenta divize pro cloudové technologie. Bill Gates bude po odstoupení z pozice předsedy představenstva zastávat pozici poradce pro technologie, bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zůstane členem představenstva.

6. UBS a další banky čelí žalobám kvůli manipulacím s devizami

Největší švýcarská banka UBS a další finanční instituce čelí několika žalobám souvisejícím s vyšetřováním údajných manipulací na devizových trzích. Oznámila to v úterý UBS. Žaloby viní banky z nezákonných dohod a neoprávněného obohacování. Globální vyšetřování údajných manipulací na devizových trzích odstartoval švýcarský regulátor finančního sektoru Finma. Ten začátkem října oznámil, že vyšetřuje několik švýcarských bank, které podezírá z manipulace s devizovými kurzy. Do vyšetřování se zapojily také úřady z Evropské unie a Spojených států. UBS je jednou z řady bank, která při tomto vyšetřování spolupracuje, napsala agentura Reuters.

Deutsche Bank přestává stanovovat benchmarky cen zlata a stříbra (fixing) jako jedna z pěti bank, které to dělaly. Manipulace trhu s drahými kovy je prý horší než skandál LIBOR, tvrdí regulátor

7. Největší japonská televize čelí podezření z přílišné podpory vládní politiky

Japonská veřejnoprávní televize NHK čelí podezření, že neobjektivně podporuje vládní politiku. Začalo to překotnou rezignací šéfa vysílání, který odstoupil poté, co se na něj snesla vlna kritiky ze strany vládních politiků kvůli údajně příliš liberálnímu tónu zpravodajství. Jeho nástupce na sebe následně přivolal hněv diváků, když navrhl, aby stanice o vládní politice informovala jen opatrně a oddaně. "Obávám se toho, že se z NHK stane loajální médium, že se stane oddělením pro styk s veřejností japonské vlády," řekl v pátek člen opozice Kazuhiro Haraguči. NHK je přitom podle něj "částí infrastruktury, která formuje japonskou demokracii".

8. Internetoví giganti zveřejnili údaje o požadavcích na sledování

Google a další velké internetové společnosti zveřejnily nové údaje o tom, jak často dostávaly nařízeno předat informace o svých uživatelích americké vládě v rámci tajného vyšetřování ohledně národní bezpečnosti. Společnosti tyto informace zveřejnily vůbec poprvé od chvíle, kdy se zprávy o rozsáhlých sledovacích praktikách amerických tajných služeb dostaly loni v létě na veřejnost. Data ukázala, že v prvním pololetí minulého roku si zpravodajci vyžádali informace o 9 000 až 9 999 uživatelských účtech Googlu. V předcházejících šesti měsících to bylo mezi 12 000 a 12 999 účty. V prvním pololetí roku 2009 se soudní příkazy týkaly 2 000 a 2 999 uživatelů. Všechny žádosti byly legální, protože vznikly v souladu se zákonem o působení zpravodajských služeb.

9. Nokia již není největším finským podnikem

Společnost Nokia v loňském roce v důsledku prodeje divize mobilních telefonů přišla o pozici největší finské firmy z hlediska objemu tržeb. Vystřídal ji státní ropný podnik Neste Oil. Informovala o tom v úterý agentura APA. Neste Oil loni utržila kolem 17,5 miliardy eur, zatímco tržby Nokie se propadly téměř o polovinu na 13 miliard eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V olympijské vesnici platí přísný zákaz rybolovu na toaletách

O tom, že je Rusko zemí neomezených možností, nemůže být pochyb. Jak si lze jinak vyložit varování, aby sportovci v olympijské vesnici nerybařili v záchodových mísách.

reklama
reklama