Dřina pro investory a hvězdné zisky pro tradery. Takový bude rok 2014

| redakce

Jeff Clark, editor S&A Resource Report, nabízí svůj střednědobý až dlouhodobý výhled. Proč si myslí, že rok 2014 bude pro většinu investorů představovat pěkný oříšek, ale pro tradery bude neuvěřitelně ziskový?

Akcie ještě nejsou v medvědím trhu. Pomalu, ale jistě k němu ovšem směřují. Trh posledních několik měsíců podle Clarka tvoří dlouhodobý vrchol. A vrcholy trh formuje zpravidla každých šest až sedm let. Ten poslední nastal v září 2007.

Znamení medvěda probouzejícího se z dlouhého zimního spánku se začínají pozvolna objevovat podobně, jako tomu bylo před každým minulým vrcholem.

- Dlouhodobé úrokové sazby v loňském roce výrazně stouply.

Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů
Výnosy 10letých amerických státních dluhopisůZdroj: Bloomberg

- Investoři nakupují rekordní množství akcií na úvěr.

Margin debt (úvěry na akcie) členů NYSE
Margin debt (úvěry na akcie) členů NYSEZdroj: Bloomberg

Ceny akcií jsou ale zatím k medvědímu volání hluché. Navzdory klasickým varovným signálům S&P 500 pokračoval v rally do konce roku 2013. Jako indikátor býčích a medvědích trhů může posloužit například pohled na to, jak se S&P 500 obchoduje ve vztahu k 20měsíčnímu exponenciálnímu klouzavému průměru (EMA). Pokud se index obchoduje pod linií značící EMA, jde o medvědí trh.

S&P 500 (zelená linie značí 600denní exponenciální klouzavý průměr)
S&P 500 (zelená linie značí 600denní exponenciální klouzavý průměr)Zdroj: Bloomberg

Červené kroužky na grafu označují dva případy, kdy S&P 500 zamířil pod 600denní průměr a vstoupil do medvědího teritoria. Pozor ale na falešné signály. V roce 2011 se akciový trh vždy rychle zotavil po předchozím proražení linie a medvědí trh se nerozvinul.

Na konci ledna se S&P 500 pohyboval zhruba 100 bodů nad 600denním EMA. Na to, abychom trh mohli nazvat medvědím, je tedy brzy. Přizpůsobit obchodování medvědímu výhledu lze ale okamžitě.

Zažitá představa, že obchodníci na medvědích trzích vydělávají agresivním shortováním akcií a držbou krátkých pozic do doby, než panikařící investoři určí dno trhu, je lichá. Nespočetné krátkodobé rally a další pohyby proti trendu by traderům pozice "vytloukly", takže by končili se ztrátami.

Medvědí trhy jsou nelítostné pro obě strany trhu, tedy jak pro tradery s dlouhými pozicemi, tak s krátkými. Profitovat na medvědím trhu lze jedině s krátkodobým horizontem (využít extrémních pohybů a vybírat rychle zisky), protože takovýto typ trhu přináší příležitosti vydělávat na pohybech v obou směrech. Jeff Clark prý v roce 2008 během jednoho z nejhorších medvědích trhů poslední doby zaznamenal u svých čtenářů dokonce více ziskových obchodů z dlouhých pozic než z krátkých.

Medvědí trhy jsou plné emocemi tažených pohybů. Investoři v panice utíkají z trhu, kdykoli to vypadá, že by mohl nastat pád z útesu. Panikaří, aby se vrátili "do akcií", když se trhy začínají zotavovat; všichni šílí, že zmeškali dno.

Emoce vytvářejí volatilitu – výrazné rychlé pohyby, během kterých indikátory pendlují mezi přeprodanými a překoupenými podmínkami. Takovéto prostředí nabízí množství tradingových situací zdatným obchodníkům, kteří se umějí dobře adaptovat na podmínky medvědího trhu.

Zdroj: Daily Crux

reklama
reklama