Pražská burza je v hluboké krizi. Nůžky mezi Varšavou a zbytkem středoevropských burz se hrozivě rozevírají

| Jan Sochor

Zdálo se, že už to horší být nemůže. Ale může. Objemy obchodů na pražské burze loni opět prudce klesly. Ještě před několika lety se Praha přibližovala Varšavě, teď je dělí obrovská propast. Podobně ztrácí aktivitu i mateřská burza ve Vídni. Znamená to konec burzy v Rybné ulici?

Loni pražská burza oslavila dvacáté narozeniny a je možné, že se nedožije dvaadvacátých. Propad zájmu o akcie v Praze je alarmující. Ano, svou roli sehrála finanční krize, v loňském roce se přidaly problémy kdysi suverénní energetiky ČEZ, která investory dlouho přitahovala. Přesto je roční objem obchodů 6,7 miliardy eur, který uvádí Federace evropských akciových burz (FESE), úsměvný.

Objemy obchodů na středoevropských burzách
Zdroj: FESE

Nejde o žádný náhodný mírný pokles aktivity, ale o hluboký nekontrolovatelný propad. Na burze ve Varšavě se pro srovnání zobchodovaly loni akcie za desetinásobek. Přitom ještě v roce 2009, tedy před pěti lety, se v Praze zobchodovala polovina objemu, který investoři "otočili" ve Varšavě.

Problém má nejen Praha, ale i Vídeň

Krize se však netýká jen burzy v Praze, ale i její mateřské společnosti Wiener Börse (ještě spolu s maďarskou a slovinskou burzou tvoří tyto čtyři společnosti burzovní skupinu CEESEG). Jak je patrno z grafu, situace varšavské a vídeňské burzy se zcela otočila, a to nejen v objemech obchodů, ale i co se týče tržní kapitalizace.

Tržní kapitalizace středoevropských burz
Zdroj: FESE

Jeden z hlavních důvodů neúspěchu CEESEG tkví v tom, že zatímco Varšavě se daří lákat nové firmy (i když často míří jen na vedlejší trh), v Praze i ve Vídni to nějak nejde. Naopak, zajímaví hráči z burzy mizí. Letos zřejmě čeká Prahu odchod Telefóniky C.R., kterou koupila PPF, a přijde tak o další objemy. Telefónica patřila v Praze k nejobchodovanějším akciím.

Počet firem na burzách ve střední Evropě
Zdroj: FESE

Pražské burze nepomohl ani přechod na obchodní systém Xetra, ani snížení poplatků pro nové členy burzy od loňského roku. Na burze sice dva členové přibyli (Raiffeisen Centrobank a polská DB Securities), k rozhýbání akciových obchodů to ale nepřispělo.

  • 1
  • 2
reklama
reklama