Zlaté lekce pro všechny: Proč už se investoři nepoučí?!

Zlaté lekce pro všechny: Proč už se investoři nepoučí?!

| redakce

Kolik peněz jste schopni vydělat, když jde cena nějakého aktiva nahoru? A kolik ztratíte, když se trend obrátí a trh zamíří střemhlav dolů, jako například ten se zlatem? Vzestupy a pády trhů mají hodně co do činění s emocemi. Za zbytečné iracionální chyby se draze platí a jen úspěšní zkušení investoři se umějí poučit z dlouhodobého pozorování trhů a z chyb. Svých i cizích.

Například loni zlato poprvé v tomto tisíciletí zakončilo rok se ztrátou. Investoři ale dělali základní chyby. Zlatá mánie (mimochodem jako každá jiná investiční mánie) tak skončila špatně. Přestože možná zlato zažije comeback, ztráty těch, kteří nakupovali během zlaté horečky na úplném vrcholu, se budou jen těžko napravovat. Jak se vyhnout ztrátám a zajistit se?

1. Nevěřte pohádkám

Na poutavý příběh se chytí téměř každý. Vyprávění je tu s námi déle než psané slovo. Jde o způsob, jak lidé přenášejí informace. A posluchači milují příběhy o hrdinech, zloduších a o konfliktech, které si žádají elegantní řešení.

Ve finančním odvětví jsou příběhy jako doma. Úvěrová a finanční krize v roce 2008 vytvořila perfektní prostředí pro pohádky o zlatě. Záchranné půjčky a koordinované kroky světových centrálních bank hrály zlatým býkům do karet, protože nekonečné kvantitativní uvolňování a prostředí nulových úrokových sazeb volaly po nevyhnutelné hyperinflaci a kolapsu dolaru a všech "papírových" měn.

Co se ale nestalo? Dolar posílil na tříletá maxima, inflace zůstala tlumená (hrozbou je nyní spíše deflace), a i když Fed oznámil třetí kolo QE, zlato před propady nic neochránilo. Ukázalo se totiž, že je příběh mylný. A nikdo z vypravěčů nepřišel na způsob, jak ho věrohodně obměnit.

Hlavním problémem příběhů je přehlížení aktuálních dat.

2. Obezřetně zkoumejte nové investiční produkty

Vytvoření SPDR Gold Trust ETF (GLD) Světovou radou pro zlato (WGC - World Gold Council) bylo výrazným posunem v možnostech nákupů zlata. WSJ nazval zlatý ETF doslova "inovací otevírající trh se zlatem široké veřejnosti po dvou dekádách stlačených cen a rostoucího přebytku drahého kovu". Projekt byl extrémně úspěšný, například Lipper (společnost zabývající se fondy ze skupiny Thomson Reuters) jej nazvala "nejrychleji rostoucím velkým investičním fondem v historii". Během býčího trhu fond nakupoval zlato za 30 milionů USD denně. Do roku 2012 se stal druhou největší akciovou pozicí po Applu v nejběžnějších amerických penzijních plánech, takzvaných 401(k).

Prodejci potřebují mít stále co prodávat, v GLD nalezli dokonalý nástroj pro masy.

3. Ignorovat historii? Na vlastní nebezpečí!

Nic na trhu netrhá věčně, a už vůbec ne růstový trend ceny jednoho aktiva (ať už jde o Microsoft, Apple, státní dluhopisy, nebo zlato). Proto není radno na trhu zůstávat příliš dlouho. Nikdy.

Po dlouhém růstu následuje vždy cesta do pekel.

4. Páka je vždy nebezpečná

Fyzické zlato (jako všechny komodity) se nakupuje prostřednictvím futures, s obvyklou pákou kolem 15. S každou investicí na úvěr hrozí riziko požadavků na marže a při jejich nesplnění propadnutí pozice. Platí to jak pro zlato, tak pro akcie v době technologické bubliny či dluhopisové obligace navázané na subprime hypotéky v dobách finanční krize.

Když se zadlužujete, nemusí se zhatit úplně všechno, abyste přišli o vše. U páky 15 ku 1 může už pouhý 7% pokles ceny vyvolat požadavky na doplnění marží (je zapotřebí dodat kapitál, nebo ztratíte celou předešlou investici). Novopečené zlaté nadšence tento základní rys trhů s futures dokázal pořádně zaskočit a vedl k řadě "výplachů" pozic těchto nováčků. Například v září 2011 s rostoucí volatilitou byla burza CME nucena zvýšit marže u zlata o 21 %, což vedlo ke spirále dalšího zvyšování marží a nuceným prodejům. Pro řadu investorů to bylo likvidační.

5. Rozumíte aktuálním tržním podmínkám?

Ve vojenství při leteckých bitvách si musejí být piloti vědomi všeho ve všech čtyřech dimenzích, tedy 3D a toho, jak se věci mění v čase. Důležitý poznatek i pro investory. Přestože je zřejmé, že zlatu se daří v dobách špatných zpráv, je potřeba mít na paměti, že i ty nejhorší recese a deprese někdy končí a cyklus se obrací. Špatné zprávy mizí s oživením ekonomiky, tvorbou nových pracovních míst nebo zlepšením maloobchodních tržeb.

  • 1
  • 2
reklama
reklama