Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?

| redakce

Trhy za sebou nemají zrovna optimistický start roku. Začalo to volatilitou měn rozvíjejících se zemí a pokračuje poklesy na světových burzách. S&P 500 se v současnosti obchoduje více než 5 % pod svým vrcholem a investoři přemítají nad tím, zda přišla jen dlouho vyhlížená korekce, nebo si už na trhy brousí zuby medvěd. Odpověď na tuto otázku by měli znát ti nejpovolanější, tedy analytici a makléři. Investiční web oslovil ty domácí.

Anketa: Josef Němý

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Zatím se akciové trhy moc nepropadly, index S&P klesl do úterý večer od svého lednového maxima o 5 %, evropský Stoxx 600 o 6 %. Za korekci se považuje až pokles nejméně o 10 % oproti předchozímu vrcholu a za medvědí trh o více než 20 %.

Momentálně čekáme, že během roku 2014 přijde pouze korekce, nikoli začátek medvědího trhu. Další pokles indexů by tedy mohl být v rozsahu přibližně 5 až 10 %. Je navíc možné, že ke korekci dojde až později během letošního roku, spíše ji čekáme až během druhého čtvrtletí.

Anketa: Michala Moravcová

Michala Moravcová (analytička, BOSSA)

Aktuální situace na amerických a evropských akciových trzích se může sice zdát na první pohled dramatická, důvod k panice bych ale ještě neviděla. Jde spíše o pocit, kdy se po 4 příznivých měsících dostavila první ztráta, a to navíc v lednu, od něhož možná někteří očekávali pověstný "lednový efekt".

Hlavní akciové indexy dosud letos oslabily "jen" v rozmezí 3 až 4 %, přičemž největší propad byl pozorován u indexu Dow, který ztratil přes 6 % a jako jediný se dostal pod 200denní průměr. Ostatní indexy zatím zápasí jen s první překážkou, a to 100denním průměrem.

Například u nejširšího indexu S&P 500 bych očekávala další pokles právě k 200dennímu průměru a kulatému psychologickému číslu 1 700 bodů. I po dosažení této úrovně by celková ztráta nebyla větší než 10 %, což je teprve "oficiální" korekce. K té se nyní přikláním, obrat k medvědímu trendu zatím nepředpokládám.

Anketa: Martin Krajhanzl

Martin Krajhanzl (analytik, Česká spořitelna)

Na změnu v medvědí trh je ještě brzy. Myslíme si, že se pravděpodobně jedná pouze o technickou korekci, kterou trh potřeboval. I ta ale může býčímu trhu na nějakou dobu vystavit stopku. Indexy ve vyspělých ekonomikách by mohly ještě oslabit o zhruba 3 až 5 %. Důležitým faktorem pro další vývoj bude postoj centrálních bank, zvláště ECB s ohledem na stále nízkou míru inflace v eurozóně.

Anketa: Karol Piovarcsy

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Akciové trhy jsou momentálně ve fázi korekce tažené hlavně výprodeji na rozvíjejících se trzích v Asii, Jižní Americe a Africe. Pokračující špatné hospodářské výsledky technologických a průmyslových gigantů mohou mít další vliv na poklesy, korekce v pásmu 10 až 12 % ale není ničím výjimečným a o medvědím trhu zatím nelze hovořit. Z hlediska fundamentů jsou momentálně největšími strašáky tahanice o americký rozpočet, změna podpory ze strany ECB a ochlazení čínské ekonomiky.

Anketa: Martin Loos

Martin Loos (makléř, brokerjet ČS)

Trh začíná být poměrně citlivý na negativní zprávy. Z krátkodobého pohledu několika dnů bude důležité čtvrteční zasedání ECB, které by mohlo přinést spíše krátkodobou podporu akciovým indexům, naopak rizikem mohou být data z trhu práce v USA.

Zatím se přikláním k variantě výběru zisků a krátkodobější korekce s hladinami podpory 9 000 u indexu DAX a 1 740 u S&P 500. V průběhu roku nevylučuji hlubší pokles o zhruba 20 % oproti maximům. Rizikem bude utahování měnové politiky v USA s negativním vlivem na rozvíjející se trhy a následným globálním dopadem.

Autor: Igor Müller

Igor Müller (portfoliomanažer, ING AM)

Vzhledem k odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů se dá očekávat další pokles v následujících měsících, hlavně v tomto regionu. Medvědí trh v našem regionu neočekávám vzhledem k zlepšujícím se makrodatům v Evropě a v zemích střední a východní Evropy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama