Co koupit, co nechat ležet: Akcie producentů zlata mají za sebou prudký sešup, ale není těžař jako těžař

| redakce

Za posledních 12 měsíců ztratily akcie většiny firem, které se zabývají těžbou zlata, více než 40 % hodnoty. Současné turbulence na trzích však zlatu nahrávají a z leckterého propadlíka by se mohl rázem stát černý kůň. Technická analýza odhaluje, že i mezi samotnými těžaři jsou značné rozdíly.

Je to jednoduchá rovnice: Náklady na těžbu rostou, poptávka po zlatě klesá, takže "zlaté akcie" zlevňují. V momentě, kdy to vypadá, že by se situace ohledně ceny zlata mohla zlepšit, je však mezi těžaři potřeba pečlivě vybírat.

Podle Serge Bergera, obchodníka ze společnosti Steady Trader, se momentálně dva velcí zlatí těžaři, Newmont Mining a Barrick Gold, nacházejí v naprosto odlišné situaci.

Newmont Mining minulý týden oznámila, že bude její produkce v roce 2014 na horním okraji odhadovaného pásma. "Analytici ovšem ihned poukázali na to, že podle výhledu porostou firmě v roce 2014 i náklady. Její akcie se propadly ten den o 10 % a dostaly se na nejnižší úroveň od roku 2002," upozorňuje Berger. "Akcie Newmont Mining se zdají být velmi slabé. Teď bych je rozhodně nekupoval. Pokud prorazí hranici podpory mezi 21,50 a 22 USD, mohou spadnout někam k 15 USD," tvrdí.

Newmont Mining - technická analýza
Newmont Mining - technická analýzaZdroj: InvestorPlace.com

Na druhé straně stojí Barrick Gold. Její akcie se vydaly vzhůru už v druhé polovině loňského roku. Další růst, který začal v prosinci, pomohl akciím překonat poprvé od roku 2012 200denní klouzavý průměr. "V posledních týdnech se akcie pohybují pod hladinou rezistence, která je v současnosti kolem 20 USD. Pokud ji akcie Barrick Gold prorazí, budou mít našlápnuto k růstu. První cíl je 22 USD za akcii," říká Berger.

Barrick Gold - technická analýza
Barrick Gold - technická analýzaZdroj: InvestorPlace.com

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama