Co musíte ráno vědět (7. února)

| redakce

Jak si vedly burzy v Evropě i zámoří den před zveřejněním zprávy o zaměstnanosti ve Spojených státech, k jakým krokům se neodhodlaly centrální banky v Evropě a jak vypadá kříženec dobrmana a čivavy - dobrvava? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po příznivých datech z trhu práce zažily silnou rally. Index Dow rostl nejvíce od začátku roku

Americké akcie ve čtvrtek výrazně posilovaly díky příznivým datům z trhu práce, která podpořila důvěru investorů v ekonomiku Spojených států - týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl o 20 tisíc na 331 tisíc. Mírným zklamáním byl naopak vývoj deficitu obchodní bilance, který se v prosinci prohloubil na 38,7 miliardy USD.

Dow posílil o 1,22 % na 15 628,53 bodu, širší S&P 500 přidal 1,24 % na 1 773,43 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,14 % na 4 057,12 bodu. Posilovalo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví cyklického spotřebního zboží, sektoru základních materiálů a energetickým titulům. Nejmenší zisky si naopak připsal sektor zdravotnictví. Po čtvrtletních finančních výsledcích zdražily akcie mediálního gigantu Walt Disney. Internetová společnost Twitter naopak v reakci na středeční výsledky oslabila téměř o čtvrtinu. Po závěru trhů se do výsledkové sezóny zapojily profesní sociální síť LinkedIn a mediální News Corp.

Příští dny jsou pro akciový trh kritické. Může se propadnout až o 40 %

Technicky dalšímu poklesu cen akcií nic nebrání. Medvědí trh ale nehrozí, věří experti

2. Evropské akcie v úterý po rozhodnutí ECB ponechat sazby na nízkých úrovních posílily

Evropské akcie ve čtvrtek zahajovaly v plusu a nad nulou se držely v průběhu celého dne. Náladu investorů sice v polovině obchodování nejdříve negativně ovlivnila slabší čísla z německého průmyslu, později ji ale přebilo rozhodnutí Evropské centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny na velmi nízkých úrovních. Investoři také zvažovali finanční výsledky firem Daimler, Sanofi nebo Alcatel-Lucent. Britský index FTSE 100 posílil o 1,55 %, německý DAX přidal 1,54 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,71 %. Posílily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo stavebnímu odvětví, automobilkám a telekomunikačním titulům. Nejslabší výkon předvedl sektor zdravotnictví.

Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela opět nad tisícem bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 2,04 % a vyšplhal se znovu nad tisíc bodů, když uzavřel na 1 005,34 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií dne byla skupina ČEZ, jejíž akcie pozitivně reagovaly na zvýšení doporučení od Komerční banky a zpevnily o 2,60 %. ČEZ zároveň požaduje od státu vrácení více než 5 miliard korun, které odvedl v letech 2011 a 2012 na darovací dani z emisních povolenek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek však tvrdí, že se stát v tomto případě dostává do "střetu zájmů". Burzu také táhly nahoru bankovní tituly - Erste Group Bank zpevnila o 2,06 % a Komerční banka o 2,76 %. Přes dvě procenta připsala i pojišťovna VIG a o více než tři procenta podražily cenné papíry mediální CETV. Necelé procento naopak ztratila těžařská NWR a lehce pod nulou zakončily akcie Fortuny, likérky Stock a znojemské společnosti Pegas Nonwovens.

Investice do českých akcií bývá o dividendě. Jaké výplaty čekat od firem z pražské burzy za rok 2013?

4. Očekávané události

Pátek bude dnem americké zaměstnanosti. Po nepříliš uspokojivé zprávě ADP o soukromém sektoru se dozvíme, kolik pracovních míst americká ekonomika v lednu vytvořila. Očekává se 185 tisíc po nečekaně špatných prosincových 74 tisících. Německo a Spojené království zveřejní obchodní bilanci a průmyslovou výrobu, Čína index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a Brazílie inflaci. Co na trzích čekat ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla za uplynulý kvartál oznámí například Moody's, Statoil nebo ArcelorMittal (odhady ZDE).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ chce od státu vrátit 5,3 miliardy korun odvedené darovací daně z povolenek. A asi nebude sám

Energetická společnost ČEZ požádala finanční úřad, aby jí vrátil 5,3 miliardy korun odvedených v letech 2011 a 2012 na darovací dani z emisních povolenek. Napsaly to ve čtvrtek Hospodářské noviny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž deníku řekl, že firma musí podle právních norem postupovat tak, aby nepoškodila své akcionáře. Většinu akcií v ČEZ přitom vlastní stát. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by se však jednalo o střet zájmů.

ČEZ Temelín dostaví, tvrdí šéf firmy Beneš. Obejde se bez garantované výkupní ceny elektřiny

6. Centrální banky nezasáhly, ECB je však k tomu "ochotná a připravená"

Ve čtvrtek zasedaly Česká národní banka, britská centrální banka a Evropská centrální banka. Ani jedna z nich svou dosavadní měnovou politiku nezměnila, šéf ECB Mario Draghi však na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, prohlásil, že ECB situaci monitoruje a je ochotná a připravená zasáhnout, bude-li to potřeba.

ČNB může ukončit intervence na začátku roku 2015. Zlepšila výhled HDP

Bank of England ponechala sazby na 0,5 %. Program odkupu dluhopisů beze změny

7. Vlna horka v Brazílii požene cenu kávy nahoru

Brazílie, která je největším producentem kávy na světě, má za sebou nejteplejší leden v historii. To vyvolalo obavy ze špatné úrody kávy a odstartovalo hromadné nákupy této komodity. Za posledních pět dní zvýšená poptávka po zrnech kávy arabica, které se používají na přípravu espressa, vyhnala cenu o pětinu výše, což je největší cenový přírůstek od roku 2000. Ve středu cena kávy arabica vyskočila o více než 4 % na devítiměsíční maximum 1,44 dolaru za libru.

8. Investiční bankéři v Evropě prý měli nejhorší leden za deset let

Investiční bankéři v Evropě za sebou mají nejslabší začátek roku za posledních zhruba deset let, což finanční instituce nutí snižovat náklady. Analytická společnost Freeman & Co uvedla, že příjmy z přípravy fúzí, poskytování úvěrů a veřejných nabídek akcií a dluhopisů pro klienty v Evropě, na Blízkém východě a v Africe v lednu meziročně klesly o 22 % na 1,58 miliardy dolarů. To je podle agentury Bloomberg nejhorší výsledek od roku 2004.

9. Maďarský parlament schválil dostavbu jaderné elektrárny s Ruskem

Maďarský parlament ve čtvrtek schválil dohodu s Ruskem, podle níž ruská společnost Rosatom rozšíří jadernou elektrárnu Paks na více než dvojnásobek dosavadního výkonu. Informovala o tom agentura Reuters. Rozšíření elektrárny bude největším stavebním projektem v Maďarsku od pádu komunismu.

10. Průmyslová výroba v České republice v prosinci rostla nejrychleji za 31 měsíců

Průmyslová produkce v prosinci meziročně vzrostla reálně o 9,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 0,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 20,5 %. V roce 2013 průmyslová produkce vzrostla meziročně o 0,5 %. Hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 %. Informoval o tom Český statistický úřad.

11. Premiér Bohuslav Sobotka odmítá garantovat výkupní ceny elektřiny z nově postavených bloků Temelína

Vláda nebude chtít poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín. Při interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš před časem pro Hospodářské noviny uvedl, že společnost nepodepíše plně účinnou smlouvu o dostavbě Temelína dříve, než bude mít dohodnuté zaručené výkupní ceny elektřiny ze strany státu nebo jiné obchodní schéma. Ve čtvrtečních Lidových novinách však Beneš popírá, že by garance ceny byla podmínkou dostavby Temelína.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nedělejte kompromisy, vzkazuje Audi

Reklama automobilky Audi odvysílaná během amerického Super Bowlu je postavená na jednoduchém sdělení: "Kompromisy nás děsí." No, nás při pohledu na dobrvavu taky.

reklama
reklama