Výprodeje na mladých trzích otřásají finančním světem. Kdy dorazí do Česka a na pražskou burzu?

| Jan Sochor

Investoři se z rozvíjejících se trhů stahují v obavách z utažení měnových kohoutků americkou centrální bankou, zpomalování Číny a místní politické nestability. Mezi mladé trhy se podle některých charakteristik stále řadí i Česko. Oslabení pražské burzy od poloviny ledna o zhruba 5 % je sice poměrně významné, ale nijak katastrofální. Je to ale konec? Může domácí trh odolat panice investorů?

Šíří se to jako požár. Výprodeje přeskočily ze zemí jako Argentina a Turecko, kterými zmítají vnitřní krize, na další rozvíjející se trhy typu Ruska a Brazílie. Ani vyspělý svět neunikl panické reakci investorů, což dokumentuje propad na evropských i amerických burzách. Nejvíce však na mladých trzích trpěly měny a dluhopisové trhy.

Česká stabilita

Co se stalo za tu dobu v Česku? Kurz koruny se téměř nehnul, k euru oslabila česká měna od poloviny ledna o desetník na 27,50 Kč za euro. Výnosy z desetiletých dluhopisů za tu dobu dokonce klesly, což dokumentuje, že investoři chápou ČR jako bezpečný přístav. Nejvíce byla zasažena pražská burza, která klesla od poloviny ledna o zhruba 5 %.

Výnos 10letých dluhopisů ČR (v %)
Zdroj: Bloomberg

"Problémy mladých trhů samozřejmě Česko zasahují, i když zatím jen mírně. Je to dáno fungováním finančních trhů - jde o kombinaci vyšší rizikové averze a obchodování po skupinách zemí. ČR je řazena mezi emerging markets. Když se v portfoliích snižuje váha této skupiny, nutně to zasáhne i Česko. Tyto efekty ale mírní poměrně malá angažovanost zahraničních investorů v ČR, pověst země jako bezpečného přístavu v rámci regionu a částečně i oslabení koruny ze strany ČNB. Koruna je nyní vnímána jako levná," vysvětluje analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Česko zachraňuje nízký schodek běžného účtu platební bilance. Země s nižším schodkem nejsou na externí vlivy tak citlivé. Vláda si v zahraničí příliš nepůjčuje, nepůjčují si tam ani banky a firmy, které zároveň málo investují. Velkou výhodou je v časech turbulencí i to, že přes Prahu teče málo finančních prostředků ve srovnání s velkými zeměmi nebo sousedním Polskem.

Pražskou burzu zachrání dividendy a Telefónica

Domácí akciový trh je také svým objemem a strukturou velmi malý. Navíc se mu už loni ve srovnání s dalšími akciovými trhy nijak zvlášť nedařilo, takže by letos měl spíše dohánět ztráty. "Vzhledem k tomu, jak negativním vývojem v loňském roce ve srovnání se zahraničím domácí trh prošel, je možný negativní dopad turbulencí na emerging markets na české akcie omezený," říká Jiří Zendulka z BH Securities.

Srovnání vývoje indexů S&P 500 a PX za poslední rok
Srovnání vývoje indexů S&P 500 a PX za poslední rokZdroj: Bloomberg

Dalším důvodem je podle něj blížící se "dividendová sezóna". České firmy budou oznamovat dividendy a tradičně se čekají zajímavé dividendové výnosy, o které se investoři nechtějí nechat připravit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama