Drobní investoři panikaří. USA hlásí největší odliv peněz z akciových fondů v historii

| redakce

Minulý týden stahovali investoři peníze z amerických akciových fondů nejrychleji za dva roky. Tento týden už je to nejrychleji v historii.

Po 5% propadu indexu S&P 500 z maxima začali drobní investoři panikařit a vybírat peníze z akciových fondů. Výběry z nich dosáhly podle Bank of America Merrill Lynch od pondělí do čtvrtka 28 miliard dolarů. Podle analytiků ze Citigroup investoři přibližně 95 % z celkového objemu financí vybrali z ETF. Indexový fond SPDR S&P 500 ETF zaznamenal odliv 7,6 miliardy dolarů a fondy investující do rozvíjejících se trhů investoři připravili o 6,4 miliardy dolarů.

Odliv z akciových fondů v USA
Odliv z akciových fondů v USA

Je ale dobré vědět, že doba, kdy peníze tekly do všech aktiv, je pryč. Opět se projevuje staré dobré pravidlo, že když akcie ztrácejí, dluhopisy posilují. Velká část prostředků totiž přitekla do dluhopisových fondů. Šlo o 14 miliard USD. Tři čtvrtiny z této částky šly přitom do státních dluhopisů. Investoři se tak odchodem z akciových podílových fondů snaží přesunout k bezpečnějším aktivům, kterými jsou právě vládní dluhopisy plně rozvinutých zemí v čele s bondy Spojených států a Německa.

Příliv do dluhopisových fondů v USA
Příliv do dluhopisových fondů v USA

Velká rotace z akcií do dluhopisů tedy začala. A může trvat ještě dlouho.

V loňském roce dosáhl čistý příliv investic do akciových fondů rekordní úrovně 251 miliard dolarů. Loňský výkon světových akciových trhů byl nejlepší za řadu let, zejména díky podpůrné měnové politice centrálních bank a vyhlídkám na posílení ekonomického růstu.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

reklama
reklama