Ruské akcie: Potenciál jednoho z nejlevnějších trhů, který navíc stojí stranou největších turbulencí na emerging markets

| redakce

Rusko by mohlo v příštích měsících příjemně překvapit. Stojí totiž mimo hlavní proud, pokud jde o problémy mladých trhů, pokud ho budeme vnímat jako evropskou zemi, jde navíc o druhý největší spotřebitelský trh na kontinentu. Experti z Erste Asset Management upozorňují především na atraktivní ocenění ruského trhu, které je s P/E mezi 4 a 6 hluboko pod svým historickým průměrem i pod valuacemi regionu emerging markets jako celku.

Rubl ani ruské akcie nebyly ušetřeny výprodejů, které v lednu postihly mladé trhy. Největší starosti ale podle Erste budou mít jiné země, a to kvůli svým specifickým charakteristikám. Na rozdíl například od Brazílie, Indie nebo Turecka má Rusko přebytek na běžném účtu a relativně nízké zadlužení. Země navíc (a zatím především) těží ze svého nerostného bohatství a solidních devizových rezerv. Moskva si tak nemusí dělat významnější starosti s omezováním podpory americké ekonomiky ze strany Fedu, která na trhy dodává množství likvidity.

Problémy ruské ekonomiky, jíž Erste Asset Management pro letošní rok předpovídá jen mírný růst o 2 %, jsou právě závislost na surovinách a velký vliv politiky na ekonomické dění.

Atraktivní ocenění se netýká jen dominantního sektoru na ruském trhu, tedy ropy a plynu, se "slevou" se obchodují i další odvětví. Stále zajímavějším se stává především spotřebitelský sektor - Rusko je druhý největší spotřebitelský trh v Evropě za Německem, letos se chce navíc stát největším automobilovým trhem starého kontinentu.

Výhodou ruských akcií je vysoký dividendový výnos, který Erste pro letošní rok odhaduje na 3,6 %. Navíc má dále růst, (polo)státních podniků se totiž má týkat nové nařízení, podle kterého by měly vyplácet minimálně 25 % zisku na dividendách. To by mohlo ovlivnit giganty typu Gazpromu, Sberbank nebo Rosněfti.

Podle Erste se také zlepšuje tržní prostředí v Rusku. Je transparentnější a ubývá byrokracie, i když pomalu.

Zdroj: Erste Group Bank

reklama
reklama