Sláva! Už se nebojíme platit kartou

| redakce

92 % českých spotřebitelů ve věku do 60 let disponuje běžným účtem a 96 % vlastní alespoň jednu platební kartu. Ne každá karta je ovšem aktivně používána. Zhruba tři čtvrtiny Čechů také využívají internetové bankovnictví. Vyplývá to z průzkumu Sdružení českých spotřebitelů a agentury Perfect Crowd.

Platební karty a další elektronické platební prostředky se zvolna stávají v České republice samozřejmostí. "Průzkum potvrdil, že se čeští spotřebitelé konečně přestali bát používat nejen platební karty, ale i další elektronické platební prostředky," říká Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů. "Jsme také rádi, že více než 93 % dotazovaných nemá žádné zkušenosti se zneužitím elektronických platebních prostředků, například svého účtu. To je dokonce o několik procent méně než v případech krádeží hotovosti."

Sdružení českých spotřebitelů ve spolupráci s výzkumnou agenturou nechalo vypracovat průzkum, který by zjistil pohled na jejich využití i ze strany koncových uživatelů. Cílem spotřebitelského průzkumu bylo získání přehledu o tom, jak spotřebitelé vnímají služby finančního trhu v oblasti elektronických platebních prostředků, zejména z hlediska kvality a bezpečnosti. Jak jsou informování, jak informace vnímají a vyhodnocují, jak akceptují inovativní produkty (bezkontaktní karty) a jak své názory na elektronické platební systémy formují.

Množství využívaných finančních produktů závisí do velké míry na věku. Platební karty jsou používány zejména skupinou ve věku od 36 do 52 let. Jednu kartu využívá například 73 % dotázaných se základním vzděláním a dvě karty skoro polovina respondentů s vysokoškolským vzděláním.

"Čeští spotřebitelé také přišli nově na chuť bezkontaktním kartám, které si oblíbili zvláště díky jejich rychlosti a pohodlnosti při placení," doplňuje Dupal. Bezkontaktní kartu vlastní více než polovina respondentů a většina vlastníků kontaktních karet by si ji ráda nechala za bezkontaktní vyměnit. Větší rozšíření elektronických platebních prostředků v ČR je stále limitováno obavou veřejnosti z jejich zneužití. Zhruba 63 % respondentů považuje internetové bankovnictví za zneužitelné.

Pro lepší rozlišení doporučujeme grafiku otevřít v nové kartě nebo novém okně prohlížeče.

Češi a platební karty

Zdroj: SČS*

reklama
reklama