Komoditní výhled: Krátkodobě nic moc, dlouhodobě se může blýskat na lepší časy

| Martin Lembák

Na trzích obecně platí poučka "jak v lednu, tak po celý rok". Turbulence na mladých trzích vyvolaly znehodnocování jejich měn a globální pokles akciových indexů a investoři by mohli očekávat pokles cen i na komoditních trzích. Rozvíjející ekonomiky jsou jistě jejich významnými spotřebiteli, ne-li největšími. Zajišťují přes 50 % poptávky, v posledních letech růst zájmu o komodity táhly právě mladé trhy.

Pokles průmyslového indexu nákupních manažerů (Markit/HSBC) v Číně pod hodnotu 50 oddělující kontrakci od expanze na 49,6 v lednu z 50,5 v prosinci zafungoval jako akcelerátor znehodnocování ). Další data z Číny budou hrát důležitou roli v tom, jak se dokáží mladé trhy vypořádat nejen s postupným utahováním měnové politiky americké centrální banky, ale také se svými vlastními problémy v podobě nadměrného dluhu a podobně.

Krátkodobě komodity zřejmě nečeká nic moc pozitivního

Komoditní index Dow Jones UBS ovšem v lednu mírně posílil, a to i přes uvedené problémy mladých ekonomik a posilování dolaru, které jinak bývá pro komodity negativní. Mírný růst indexu cen komodit byl způsoben zdražováním energií, mas a drahých kovů. S ohledem na nejchladnější zimu za poslední dekádu v USA rostly ceny zemního plynu, kvůli stávce v Jihoafrické republice zdražovala platina. V obou případech během února začalo docházet ke korekci.

Index cen komodit DJ UBS

Je ovšem potřeba si uvědomit, že očekávání pokračujícího poklesu cen komodit jsou pro letošní rok značná. Ceny se navíc například u průmyslových kovů dostaly na hranici nákladů producentů. To je patrné zejména u hliníku, kde má 60 % firem problém překonat náklady těžby, u niklu to je 30 % společností. Omezování produkce je tedy nasnadě. Netýká se to zatím tolik mědi nebo zinku.

Dlouhodobá podpora pro suroviny

V delším období by však mohly být oproti očekávání velké části trhu komodity podporovány jednak uplatněním reforem v Číně směrem k dynamičtějšímu tržnímu prostředí, a jednak fenoménem cenové struktury komoditních kontraktů pozorovaném za poslední roky. To znamená, že oproti lednu 2012 a 2013 se relativně více komoditních trhů nachází v takzvaném backwardation (vyšší ceny bližších kontraktů oproti těm se časově vzdálenější dodávkou – poptávka je buď vyšší v tuto chvíli, nebo zásoby omezenější, či kombinace obojího). 10 z 24 hlavních komoditních trhů je nyní v tomto stavu backwardation oproti 6 ve stejném období minulého roku a 4 v roce 2012. Podívejme se na vývoj forward křivek například u komoditního indexu S&P Goldman Sachs (světle modrá představuje současný stav):

Index cen komodit S&P Goldman Sachs

Cenová struktura na trhu tedy naznačuje pravděpodobné zlepšení fundamentální situace a vytváření základny pro možnou fázi dalšího komoditního supercyklu.

reklama
reklama