Burzovní kalendář 10. 2. - 14. 2. 2014

| redakce

Investoři budou v druhém únorovém týdnu sledovat a ovlivňovat především další průběh korekce na akciových trzích, která jako kdyby v závěru týdne ztratila na síle. Částečným vodítkem jim může být výsledková sezóna, která vrcholí nejen v USA, ale také v Evropě, kde své hospodaření poodhalí mimo jiné i některé velké banky. Korunové investory budou zajímat česká makrodata, která mohou ovlivnit fundamentální hodnotu české měny. Na pražské burze výsledky oznámí Komerční banka a NWR.

USA

10/2 až 14/2 Výsledková sezóna (Dean Foods, Western Union, Cisco Systems, AIG, Kraft Foods, PepsiCo)

11/2 Projevy člena Fedu Charlese Plossera a šéfky Fedu Janet Yellenové (ta hovoří ve Sněmovně reprezentantů)

11/2 JOLTS - otevřené pracovní pozice

11/2 Velkoobchodní tržby a zásoby

12/2 Projev člena Fedu Jamese Bullarda

12/2 Federální rozpočet

13/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/2 Maloobchodní tržby

13/2 Podnikové zásoby

13/2 Vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v Senátu

14/2 Dovozní a vývozní ceny

14/2 Průmyslová výroba

14/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americká akcie udržely poprvé za měsíc týdenní růst. Za celý týden Dow i přes pondělní propad posílil o 0,6 %, S&P o 0,8 % a index trhu Nasdaq o půl procenta. V rámci týdne přitom indexy již ztrácely přes 3 % a rostly obavy (a na druhou stranu naděje) z blížící se první korekce o alespoň 10 % od roku 2011. Medvědi si ale zatím museli nechat zajít chuť.

"Rychlý pokles a prolomení důležitého supportu 1 770 změnily graf indexu S&P 500 na negativní. Změnila se rétorika komentářů od mírně negativních až ke katastrofickým. Ve čtvrtek a v pátek nastal obrat. Graf indexu S&P 500 je aktuálně v neutrálním nastavení, ale pokud vystoupá nad 20denní průměr, vrátí se do býčího nastavení a mohl by opět testovat historická maxima v zóně 1 850," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Pokud se podíváme na další hlavní indexy, Dow od pondělí do středy uzavíral pod 200denním klouzavým průměrem, Russell 2000 a S&P 500 ho zatím neotestovaly. Každý týden se přesvědčujeme, že klid z loňského roku je pryč. Poslední týden byl velmi volatilní, i když zavírací ceny dvou posledních pátků jsou téměř shodné," dodává.

Míra nezaměstnanosti v USA klesla v lednu na nové pětileté minimum 6,6 %, ale tvorba pracovních míst zůstala slabá. Obchodníci ale viděli příznivé náznaky v solidní tvorbě míst v průmyslu a stavebnictví a čekají, že se po ústupu velmi chladné zimy situace na trhu práce začne opět zlepšovat. Navíc by slabší čísla mohla Fedu zabránit ve zrychleném omezování nákupů dluhopisů. "Čísla byla špatná, ale ne zase tak špatná. Je vidět určitý pokrok a stále doufáme v lepší trend," říká Marc Doss z Wells Fargo Private Bank.

Důležité proto bude sledovat další údaje z ekonomiky. Příští týden to budou především ve čtvrtek maloobchodní tržby a v pátek průmyslová výroba. V úterý vyjdou další čísla z trhu práce - otevřené pracovní pozice, takzvané JOLTS. Jde o oblíbený ukazatel nové šéfky Fedu Janet Yellenové, a právě tato čísla by tak mohla napovědět víc o další politice centrální banky.

Yellenová, která čerstvě převzala vedení Fedu od Bena Bernankeho, bude v týdnu vysvětlovat kroky Fedu americkým kongresmanům. V úterý vystoupí ve Sněmovně reprezentantů a ve čtvrtek v Senátu. Půjde o její první veřejné vystoupení v čele Fedu.

U maloobchodních tržeb se čeká kosmetický pokles o 0,1 % meziměsíčně po prosincovém růstu o 0,2 %. Mírný propad by měl mít na svědomí prodej aut, po očištění o auta se čeká růst 0,1 %. "Maloobchodní tržby jsou nyní velmi důležité. Dotvoří obrázek o povánočním vývoji v obchodech," říká Phil Orlando z Federated Investors. Skupina devíti maloobchodníků, kteří zveřejňují porovnatelné údaje, utržila podle agentury Reuters v lednu meziměsíčně o 3,6 % více, před rokem to byl růst o 4,9 %. Údaje ukazují, že šlo o nejtěžší prodejní sezónu od krize v letech 2007 až 2009.

Z dalších dat zaujme v pátek index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. "Celkově máme na příští týden mírně negativní výhled. Přestože trh v pátek nereagoval prudce na slabá data z trhu práce, domníváme se, že série špatných makroekonomických dat může na trzích udržovat nervozitu. Data se totiž kombinují s pokračujícími výroky představitelů Fedu, že omezování nákupů aktiv nebude přerušeno," upozornil analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Pokračuje také výsledková sezóna. Čekají se čísla od Cisco Systems, Deer & Co, PepsiCo nebo MetLife. V pondělí také oznámí McDonald's lednové tržby. Odhady výsledků těchto a dalších firem najdete ZDE.

Podle dat agentury Reuters ze 343 firem z indexu S&P 500, které již zveřejnily výsledky, překonalo odhady zisků 67,9 % společností. To je o něco více než průměr 67 % v posledních čtyřech čtvrtletích.

Podle Paula Nolteho z Dearborn Partners jsou ekonomická data v pořádku, důležitější však je, že jsou v pořádku i čísla o hospodaření firem. Podle něj tak nehrozí další recese a trh se bude pohybovat v širším pásmu mezi 1 750 a 1 850 body. "Firmy z S&P 500 jsou na dobré cestě za uplynulý kvartál dosáhnout růstu zisku na akcii o 9 až 10 %, tržby jsou zatím vyšší o 2 až 3 % meziročně," doplňuje Doss z Wells Fargo Private Bank.

Trhy bude nadále ovlivňovat i další dění na mladých trzích.

Na dno trhu si ještě počkáme. Možná do května Na dno trhu si ještě počkáme. Možná do května Býčí trh se kvůli bublině kvantitativního uvolňování Fedu držel déle, než bylo zdrávo. Není to ... Drobní investoři panikaří. USA hlásí největší odliv peněz z akciových fondů v historii Drobní investoři panikaří. USA hlásí největší odliv peněz z akciových fondů v historii Minulý týden stahovali investoři peníze z amerických akciových fondů nejrychleji za dva roky. Tento týden ... Akcie, které milují Warren Buffett a insideři Akcie, které milují Warren Buffett a insideři Nezbytnou součástí strategie některých investorů je sledování pozic hedgeových fondů a transakcí insiderů. A dobré ... Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy? Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy? Trhy za sebou nemají zrovna optimistický start roku. Začalo to volatilitou měn rozvíjejících se zemí ... Rob Carnell (ING): Trhy mají tendenci přestřelit a některá mladá ekonomika na to může doplatit Rob Carnell (ING): Trhy mají tendenci přestřelit a některá mladá ekonomika na to může doplatit Investoři utíkají do bezpečí, rozvíjející se ekonomiky trpí. To může ještě nějakou dobu trvat, i ...
reklama
reklama