Co musíte ráno vědět (10. února)

Co musíte ráno vědět (10. února)

| redakce

Jak zakončily týden světové burzy, kdo bude nejbohatším členem Fedu a jaké seriály je dobré sledovat? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie si poprvé za měsíc připsaly týdenní zisky

V pátek Dow uzavřel vzestupem o 1,06 % na 15 794,08 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,33 % na 1 797,02 bodu a úhrnný index technologického trhu Nasdaq skončil na 4 125,86 bodu s přírůstkem 1,69 %. Za celý týden Dow i přes pondělní propad posílil o 0,6 %, S&P o 0,8 % a index trhu Nasdaq o půl procenta. Byl to první týdenní přírůstek po čtyřech týdnech ztrát. V rámci týdne přitom indexy již ztrácely přes 3 % a rostly obavy (a na druhou stranu naděje) z blížící se první korekce o alespoň 10 % od roku 2011.

Míra nezaměstnanosti v USA klesla v lednu na nové pětileté minimum 6,6 %, ale tvorba pracovních míst zůstala slabá. Obchodníci ale v solidní tvorbě míst v průmyslu a stavebnictví vidí solidní signály a čekají, že se po ústupu chladné zimy situace na trhu práce začne opět zlepšovat. Navíc by slabší čísla mohla Fedu zabránit ve zrychleném omezování nákupů dluhopisů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí protiútok medvědy zaskočil, útok na maxima není nereálný

Drobní investoři panikaří. USA hlásí největší odliv peněz z akciových fondů v historii

2. Evropské akcie v pátek posilovaly

Evropské akcie v pátek posílily. Krátce sice zisky smazaly po rozporuplných datech z amerického trhu práce, postupně se však vyšplhaly zpět do plusu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,20 %, francouzský CAC 40 o 0,96 % a německý DAX o 0,49 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 posilovaly, v čele se sektorem základních materiálů a realitním sektorem. Jediné odvětví, které se v pátek pohybovalo lehce pod nulou, byly technologie. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o necelé procento (+0,94 %), CAC 40 o 1,5 % a DAX zakončil s mírnou ztrátou 0,05 %.

Odvrácená strana ráje, o které se zatím nemluví: Sázek proti Skandinávii přibývá

3. Pražská burza se udržela nad hladinou 1 000 bodů

Index PX v páteční seanci odepsal 0,41 % na 1 001,22 bodu. Za uplynulý týden ale posílily akcie v Praze o 1,1 % na 1 001,2 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry Erste Group, nejvíce oslabila developerská firma Orco.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

4. Očekávané události

V USA i Evropě pokračuje výsledková sezóna. Ve Spojených státech zveřejní výsledky například Hasbro nebo Pioneer Natural Resources, v Evropě L'Oreal či Christian Dior. Přehled očekávaných výsledků najdete ZDE. Kromě toho přijdou data o průmyslové výrobě z Francie a Itálie, v České republice bude zveřejněna nezaměstnanost. Vše podstatné z celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kandidát na zástupce šéfky Fedu Fischer je připraven prodat své akcie. Z Fedu by byl nejbohatší

Bývalý šéf izraelské centrální banky Stanley Fischer, navržený na druhý nejvyšší post americké centrální banky, přiznal, že vlastní akcie za více než 56 milionů dolarů. Pokud bude na post schválen, hodlá podle agentury Bloomberg akcie finančních společností prodat.

Yellenová nastupuje jako první žena do čela amerického Fedu

6. Italský guvernér vyzval banky k důraznému řešení špatných úvěrů

Italské banky by měly být ambicióznější v přístupu ke zbavování se nesplácených úvěrů bez pomoci státu. Řekl to guvernér italské centrální banky Ignazio Visco a podpořil kroky některých bank v tomto směru. Itálie v restrukturalizaci bank zaostává za Španělskem nebo Irskem, protože si kvůli napjatému rozpočtu nemůže dovolit financovat jejich sanaci ze státních peněz.

7. Agentura S&P snížila výhled ratingu Turecka na negativní ze stabilního

Přední mezinárodní ratingová agentura S&P zhoršila výhled úvěrové známky Turecka ze stabilního na negativní, a upozornila tak na zvýšenou možnost zhoršení ratingů. Varovala před prudkým útlumem turecké ekonomiky v důsledku domácí rozpočtové a měnové politiky a situace na zahraničních finančních trzích.

Ruské akcie: Potenciál jednoho z nejlevnějších trhů, který navíc stojí stranou největších turbulencí na emerging markets

Staly se noční můrou investorů. Co se děje v zemích křehké pětky - Brazílii, Indii, Indonésii, JAR a Turecku?

8. Fitch snížila úvěrový rating Ukrajiny do kategorie C

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek degradovala své hodnocení úvěrové důvěryhodnosti Ukrajiny do kategorie C, která signalizuje zvýšené riziko neschopnosti státu splácet závazky. Fitch svůj krok zdůvodnila politickou nestabilitou v zemi a slabostí finančního systému. V kategorii C už vedou rating Ukrajiny od nedávna i ostatní dvě velké světové agentury S&P a Moody's.

9. ECB letos získá významné pravomoci nad komerčními bankami

Evropská centrální banka získá významné pravomoci nad komerčními bankami v eurozóně, až nad nimi letos převezme dohled. Banka uvedla, že bude mít například právo odebírat bankovní licence a posuzovat akvizice. Jednotný dohled je jedním z pilířů plánované bankovní unie, která má chránit evropský bankovní sektor před budoucími krizemi.

Evropské banky budou muset splnit v zátěžových testech ECB 5,5% kapitálovou příměřenost

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Pokud máte tu smůlu, že onemocníte vzácnou nemocí, pak byste měli doufat, že váš ošetřující lékař sleduje správné televizní seriály. To je lekce, kterou dostal pětapadesátiletý Němec trpící selháváním srdce a matoucí směsí příznaků zahrnujících horečku, slepotu, hluchotu a zvětšené lymfatické uzliny, která byla řadě lékařů záhadou po celé měsíce. Diagnózu zjistil až poslední z nich, doktor Jürgen Schäfer, fanoušek amerického televizního seriálu Dr. House.

reklama
reklama