Láska a peníze: Je fúze majetku partnerů správná cesta?

Láska a peníze: Je fúze majetku partnerů správná cesta?

| redakce

Když přijde řeč na rodinný rozpočet, finanční experti se shodují na tom, že jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout sporům ohledně peněz, je o nich více mluvit.

První finanční otázkou novomanželů bývá to, zda spojit bankovní konta a hospodařit společně, nebo držet oddělené účty. Většina párů po svatbě zvolí obvyklou cestu sdílených financí - výplaty, bonusy a další příjmy jsou brány jako společné (ale nemusí jít vždy přímo o společný účet).

Podle finančních poradců jsou oddělená bankovní konta rozumným krokem. Každý z partnerů je zodpovědný za své účty, podílí se na financování domácnosti a udržuje si určitou finanční nezávislost.

Zatímco někteří poradci radí párům finance rozdělit, jiní doporučují k odděleným účtům otevřít třetí, společný účet, kam bude každý přispívat procentem ze svého příjmu. Rozdělení účtů na "můj", "tvůj" a "náš" může usnadnit například penzijní spoření.

Nezapomínejte si vyčleňovat peníze na zábavu

Stacy Francisová, certifikovaná finanční poradkyně, radí využít různých finančně-plánovacích aplikací, v USA například Mint.com. Francisová se svým manželem volí model oddělených účtů a k tomu využívá aplikaci, která hospodaření usnadňuje. Jedna z jejích nejoblíbenějších funkcí je on-line nástroj, který pošle e-mail s informací, jak si stojíte s rozpočtem.

Občas Francisová dostane upozornění, že její manžel překročil rozpočet na zábavu. Aplikace se v takovém případě zeptá, zda je nyní možné využít pro tyto účely její prostředky. "V zájmu zachování šťastného manželství zní moje odpověď 'ne'," usmívá se poradkyně.

Co je pro šťastné manželství nejlepší?

Poradci se shodují, že je potřeba o financích mluvit. Ujistěte se, že pravidelně diskutujete své a partnerovy finanční návyky a dlouhodobé cíle. Průzkumy dokazují, že páry lépe vytvářejí bohatství a plní dlouhodobé finanční cíle, když hospodaření řídí společně.

Brittney Castrová, zakladatelka portálu Financially Wise Women a certifikovaná finanční poradkyně, například navrhuje zavázat se k tomu, že pravidelně určitý den v týdnu aktualizujete rozpočet, prověříte výdaje a konzultujete s partnerem finanční cíle.

Zdroj: Today.com

reklama
reklama