Co musíte ráno vědět (11. března)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, jak to vypadá s inflací v České republice a jak natočit reklamu se zvířaty, která násilně neždímá z lidí emoce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly

Americké akcie do týdne vstoupily s mírnými ztrátami a přibližně po hodině a půl obchodování odepisovaly hlavní indexy více než půl procenta. Investoři celý den zvažovali nečekaný únorový pokles čínského exportu, který se tamní úředníci snaží zdůvodnit volnem v souvislosti s oslavou nového lunárního roku. Nakonec akcie začaly opět posilovat a indexy se vrátily do blízkosti nuly. Dow oslabil o 0,21 % na 16 418,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,05 % na 1 877,17 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,04 % na 4 334,45 bodu. S výjimkou zdravotnictví ztrácely všechny hlavní sektory. Nejvíce oslabily tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a průmyslový sektor. "Spojené státy americké jsou pro Čínu z pohledu exportu největším trhem. Je tedy otázkou, jak se pondělní nepříznivé údaje z čínského exportu promítnou do tržeb amerických maloobchodníků," říká Chris Gaffney ze společnosti EverBank. "Nesmíme ale zapomínat na to, že únorové prodeje budou výrazně ovlivněny také nepříznivým počasím."

Spojené státy v neděli přešly na letní čas, po následující tři týdny tudíž burzy v USA otevírají už v 14.30 SEČ a zavírají ve 21.00 SEČ.

Asijské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli neuspokojivým čínským a japonským makrodatům

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci v USA dominují a vzhlížejí k psychologické metě 1 900 bodů

2. Evropské akcie v pondělí v reakci na nepříznivá čínská makrodata převážně oslabily

Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli pokračující krizi na Ukrajině a nepříznivým asijským makrodatům, podle kterých v únoru bilance zahraničního obchodu Číny skončila se schodkem 23 miliard USD, za což mohl nečekaný pokles vývozu o 18,1 %. Z Ukrajiny odpoledne přišly další znepokojující zprávy - ruští vojáci údajně při přebírání kontroly nad jednou krymskou vojenskou základnou spustili střelbu z automatických zbraní. Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,35 % a německý DAX odepsal 0,91 %. Francouzský CAC 40 naopak posílil o 0,10 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,08 % na 3 092,79 bodu. Dobře si vedly pouze stavební firmy, zbytek sektorů v indexu Stoxx Europe 600 ztrácel v čele se sektorem základních materiálů, automobilkami a mediálními společnostmi.

Peter Garnry (Saxo Bank): Dlouhodobí investoři by ukrajinskou krizi měli ignorovat, pro ty krátkodobé může být příležitostí

Akcie pohledem technické analýzy: Ceny i přes krizi na Ukrajině narostly hodně rychle, medvědi mohou mít mírně navrch

3. Pražská burza neudržela tisíc bodů, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX v pondělí odepsal 1,05 % na 991,49 bodu. Burzu v pondělí tlačily dolů především akcie Komerční banky, které zaujímaly téměř třetinu obchodů a oslabily o 2,08 %. Ani Erste Group Bank na tom nebyla příliš dobře - její cenné papíry zlevnily o 1,41 %. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla skupina ČEZ, jež zlevnila o 0,17 %. Třetí nejčastější volbou makléřů byla v pondělí Telefónica C.R., jejíž akcie oslabily o 0,34 %. Výrazně se nedařilo těžařské NWR, která odevzdala přes devět procent, a úspěšný den za sebou nemají ani cenné papíry developera Orco (-3,25 %). Posílily naopak akcie Unipetrolu (+3,16 %) či znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+1,49 %).

Nový barometr českého akciového trhu: Pražská burza bude mít index zohledňující dividendy (PX Total Return)

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní velkoobchodní tržby a oblíbený indikátor Janet Yellenové sledující volné pracovní pozice (JOLTS). Německo odhalí obchodní bilanci, Itálie HDP za čtvrtý kvartál a Spojené království průmyslovou výrobu. V Japonsku Bank of Japan rozhodne o měnové politice, změna směru se však neočekává. Vše další, co bude pro investory v celém týdnu podstatné, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v České republice vzrostly v únoru o 0,2 % meziročně i meziměsíčně. Míra nezaměstnanosti stagnovala na lednových 8,6 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,2 %. Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen zejména v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v únoru stejný jako v lednu, tedy 0,2%. Data zveřejnil v pondělí Český statistický úřad. Zprávu o míře nezaměstnanosti přineslo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle ní podíl lidí bez práce stagnoval na lednové úrovni 8,6 %.

6. ECB zřejmě v úterý představí svoji definici špatných úvěrů

Definice špatných úvěrů bude zřejmě hlavní informací úterní zprávy Evropské centrální banky o tom, jak bude testovat rozvahy největších bank v eurozóně. S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters.

Jak číst měnové zasedání ECB aneb Co Draghi ve čtvrtek (ne)řekl

7. Burza MtGox požádala o bankrotovou ochranu také v USA

Burza pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox sídlící v Tokiu, která minulý měsíc přerušila provoz, požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli rovněž ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Upozornila, že žádost dočasně zastaví právní kroky proti tomuto podniku v USA.

8. Morgan Stanley: Dluhopisový trh čekají potíže

Podle Matthewa Hornbacha, stratéga z Morgan Stanley, s teplým počasím přijdou příznivější makrodata a bude zjevné, že předchozí slabé ekonomické údaje způsobila drsná zima. Lidé se pak začnou zbavovat dluhopisů.

9. Japonsko vykázalo v lednu rekordní schodek běžného účtu

Japonská ekonomika se na přelomu roku stále potýkala s problémy. Bilance běžného účtu Japonska skončila v lednu rekordním deficitem a ekonomika v posledních třech měsících loňského roku rostla pomaleji, než se čekalo. Údaje, které v pondělí zveřejnila tamní vláda, vyvolávají obavy z prohloubení ekonomického zpomalení v zemi v době, kdy vývoz slábne a čeká se ochlazení poptávky kvůli zvýšení daně z prodeje.

10. Spotřebitelské ceny v Řecku v únoru pokračovaly v poklesu

Řecko v únoru zůstalo v deflaci, která je důsledkem vleklé hospodářské recese. Meziroční pokles spotřebitelských cen nicméně zpomalil na 1,1 % z lednových 1,5 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Konečně reklama, která neútočí na city... moc

reklama
reklama