Co musíte ráno vědět (12. března)

| redakce

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě i Americe, co nového se děje na čínském bankovním trhu a koho nepustí do blízkosti své manželky americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý bez průkaznějších makrodat dále ztrácely

Americké akcie v úterý zahajovaly mírně v plusu, již v polovině obchodování však hlavní indexy po kolísavém úvodu ztrácely. Investoři stále se značným znepokojením sledují vývoj ukrajinské krize a nemají k dispozici dostatek příznivých makroekonomických ani podnikových zpráv k tomu, aby poslali ceny akcií vzhůru. Ani ve druhé polovině úterní obchodní seance se situace na amerických trzích nezměnila, a hlavní akciové indexy tak uzavřely v červených číslech. Z makrodat na trhy dorazily údaje z velkoobchodu a také z trhu práce. Americké velkoobchodní zásoby v lednu vzrostly více, než se čekalo a počet volných pracovních pozic v USA v lednu vzrostl na 3,974 milionu.

Dow oslabil o 0,41 % na 16 351,25 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,51 % na 1 867,63 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,63 % na 4 307,19 bodu. Odepisovaly všechny sektory. Nejvíce klesly energetické tituly, sektor základních materiálů a průmyslové odvětví. Pouze s mírnými ztrátami skončily telekomunikační tituly a sektor služeb.

John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže

Co radí Buffett své ženě udělat s penězi, až se o ni nebude moci postarat sám?

2. Evropské akcie v úterý zakončily seanci nejednotně

Evropské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, když na trh dorazila nejednoznačná makrodata. Obchodní bilance Německa v lednu skončila s menším přebytkem, než se čekalo, příjemně naopak investory překvapil vývoj řeckého HDP v posledním čtvrtletí minulého roku. Britský FTSE 100 oslabil o 0,06 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,48 %. Německý DAX naopak posílil o 0,46 %. Nejvíce rostly akcie automobilek, sektor služeb a sektor dopravy a cestování. Oslabily naopak chemičky, potravinářské odvětví a maloobchodní sektor.

Nezaměstnanost mladých: Evropa jde do boje vyzbrojena systémem záruk

3. Pražská burza v úterý dále klesala, index PX prohloubil své ztráty

Pražská burza se v úterý ponořila do červených čísel a index PX odepsal 0,7 % na 984,64 bodu. Poraženým dne se staly cenné papíry mediální společnosti CME, které zlevnily o 3,74 % na 75,90 Kč. Nedařilo se ani uhelné firmě NWR, jejíž akcie odepsaly 2,54 % na 11,50 Kč. O více než procento oslabily také bankovní tituly - cena akcií rakouské Erste Group Bank klesla o 1,68 % na 672 korun a akcie Komerční banky zlevnily o 1,5 % na 4 600 korun. Z třinácti hlavních emisí rostly ceny pouze pěti titulů. Nejvíce posílily cenné papíry developera Orco (+1,87 %) a likérky Stock (+0,84 %). Mírné zisky si připsaly také akcie pojišťovnické skupiny VIG (+0,24 %), telekomunikačního podniku Telefónica C.R. (+%,17 %) a slovenské firmy TMR (+0,02 %).

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Nový barometr českého akciového trhu: Pražská burza bude mít index zohledňující dividendy (PX Total Return)

4. Očekávané události

Austrálie a Japonsko v noci z úterý na středu zveřejní národní indexy spotřebitelské důvěry. Během dne se s indexem spotřebitelských cen přidají Španělsko a Portugalsko. Stranou nezůstane ani eurozóna, která na trhy pošle lednové údaje o vývoji průmyslové produkce. Ty posléze dodá i Řecko. Ve Spojených státech amerických budou investoři odpoledne věnovat pozornost indexu žádostí o hypotéku (MBA) a také zprávě Úřadu pro energetické informace (EIA) o vývoji zásob ropy v USA. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti Deutsche Post, Prudential nebo E.ON.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá obchodní bilance v lednu skončila s přebytkem 17,2 miliardy eur

Obchodní bilance Německa v lednu skončila s přebytkem 17,2 miliardy eur, což bylo méně, než se očekávalo. Bez očištění skončila obchodní bilance s přebytkem 15 miliard eur v souladu s očekáváním. Export meziměsíčně po očištění o sezónní vlivy vzrostl o 2,2 % a import o 4,1 %. V meziročním srovnání očištěném o sezónní vlivy vývoz v lednu vzrostl o 2,9 % a dovoz o 1,5 %. Německý vývoz i dovoz rostly v lednu nejrychleji za dva roky. Údaje, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad, jsou dalším signálem toho, že největší evropské ekonomice se na počátku roku dařilo a je na nejlepší cestě vykázat silný růst.

6. Zisk automobilky Audi loni klesl o 6,2 %

Německému výrobci luxusních aut Audi klesl loni navzdory rekordnímu prodeji zisk. Mohly za to vyšší náklady na nové závody a nové modely a slevy, kterými se snaží výrobci aut přilákat ke koupi zákazníky v Evropě. Provozní zisk klesl o 6,2 % na 5,03 miliardy eur. Uvedla to automobilka v úterním prohlášení. Audi patří stejně jako česká Škoda Auto do skupiny Volkswagen. Výsledky však překonaly i nejvyšší odhad analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Ti čekali zisk nejvýše 4,87 miliardy eur. Příjmy stouply o dvě procenta na rekordních 49,9 miliardy eur. Již dříve firma uvedla, že její prodej loni vzrostl o osm procent na rekordních 1,58 milionu vozů. Dodávky aut se zvýšily ve všech regionech.

Automobilce BMW vzrostl prodej na rekord, dařilo se i Volkswagenu

7. Čína vybrala majitele pro pět nových soukromých bank

Čínští regulátoři vybrali tamní internetovou společnost Alibaba a několik dalších domácích podniků, aby investovaly do prvních pěti čínských bank v soukromém vlastnictví. Jde o součást pilotních programů, které mají otestovat vznik a vývoj soukromých bank ve čtyřech oblastech země. Od Číny je to podle agentury Reuters první opatrný krok, který má otevřít její střežený bankovní sektor soukromým investorům. Projekt je součástí rozsáhlého programu reforem, které byly oznámeny loni. Chystané banky by měly fungovat nezávisle a v souladu s tržními principy, řekl podle agentury AP předseda Čínské komise pro regulaci bank (CRBC) Šang Fu-lin.

Stínové bankovnictví v Číně se zmenšuje, úvěry naopak rostou

Čína čeká liberalizaci úroků z vkladů do dvou let

8. ECB zaujme tvrdý postoj při hodnocení zdraví bank

Evropská centrální banka ve svém novém dokumentu k hodnocení kvality aktiv naznačila, že zaujme tvrdý postoj při kontrole zdraví bank v eurozóně. ECB se chystá tlačit na banky, aby změnily postupy, které používají pro odhad výše ztrát, a aby při hodnocení rizika braly v úvahu, jaký pohled má ECB na hodnocení majetku. ECB má na konci letošního roku převzít kontrolu nad 128 největšími bankami v eurozóně. Ještě předtím však chce překontrolovat jejich rozvahy a kvalitu aktiv, aby zjistila, zda mají dostatek kapitálu. Cílem jejích kroků je zvýšit důvěru investorů v bankovní sektor eurozóny.

Jak číst měnové zasedání ECB aneb Co Draghi ve čtvrtek (ne)řekl

Kypr jmenoval šéfkou centrální banky Chrystallu Giorkatziovou

9. Ahold koupí české obchody firmy SPAR za 5,2 miliardy Kč

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold se dohodla s rakouskou firmou SPAR na koupi jejích obchodů v České republice. Hodnota transakce je 5,245 miliardy Kč. Oznámil to Ahold na svých internetových stránkách. Ahold získá od firmy SPAR celkem 50 obchodů, z toho 36 hypermarketů INTERSPAR a 14 supermarketů SPAR. Čisté tržby těchto obchodů loni dosáhly 12 miliard Kč. Akvizice je v souladu se strategií nizozemské firmy, jejímž cílem je rozšířit geografický dosah na stávajících a přilehlých trzích a získat vedoucí postavení na těchto trzích. "Akvizice firmy SPAR v České republice je důležitým strategickým krokem a znamená vzrušující novou etapu společnosti Ahold v České republice," komentoval obchod generální ředitel Aholdu Dick Boer.

10. OECD: Růst globální ekonomiky bude nadále mírný

Růst globální ekonomiky pravděpodobně bude v nejbližším období nadále pouze mírný, protože zpomalení v rozvíjejících se zemích vyrovná oživení v Evropě a Spojených státech. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Výhled globálního ekonomického růstu OECD nezměnila, za celý letošní rok čeká zrychlení růstu na 3,6 % z loňských 2,7 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Barack Obama se zpovídal Zachu Galifianakisovi

Americký prezident Barack Obama se v úterý zcela nečekaně objevil v komediální talkshow Between Two Ferns. V rozhovoru se značně výstředním moderátorem Zachem Galifianakisem vyzval mladé Američany, aby se zapojili do reformy zdravotnictví. Došlo ale i na neočekávané otázky, se kterými se nicméně Obama dokázal vypořádat jako profesionál.

reklama
reklama

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.