John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže

| redakce

Podle indikátorů ocenění, které historicky vykazují téměř 90% korelaci s výnosy z S&P 500 v následujících deseti letech, známý manažer a investor John Hussman odhaduje, že jsou ceny amerických akcií aktuálně více než dvakrát dražší, než by odpovídalo historicky běžným budoucím výnosům.

"Odhadujeme roční zisk z S&P 500 okolo 2,2 % v příštích deseti letech a žádný nebo negativní výnos v horizontu kratším než sedm let. Nehledě na krátkodobý vývoj by si investoři měli uvědomit, v jaké fázi cyklu jsou nyní akciové trhy," píše Hussman v aktuální poznámce.

Hussman - ocenění amerických akcií roste
Zdroj: Hussman.net

Pouze série mimořádných událostí a extrémů dovedla investory k pocitu, že akciový trh zná pouze jeden směr vývoje, a to nahoru. Fed umožnil svými penězi pětiletou party. "Až současný tržní cyklus skončí, očekáváme index S&P 500 minimálně o 40 % níže, než se pohybuje v současnosti," pokračuje Hussman.

Hussman - očekávané výnosy z amerických akcií klesají
Zdroj: Hussman.net

Krizi z let 2008 a 2009 podle Hussmana nezpůsobila nemovitostní bublina. Ta byla pouze důsledkem chybné politiky Fedu, který motivoval ke spekulativní poptávce po výnosech na trhu s hypotékami poté, co nesprávně pracoval se sazbami od začátku století. Investoři, kteří prahli po výnosech, kupovali od Wall Street krásně zabalené hypotéky ve víře, že realitní trh přece nikdy nezažil velké ztráty.

Ta samá chyba

Tragédií současnosti je to, že americká centrální banka lekci z posledních zhruba deseti let naprosto ignoruje. Investoři, kteří hledali atraktivní výnosy, byli politikou Fedu, který srazil úroky z dluhopisů, nahnáni na akciový trh. Jejich peníze pomohly nafouknout bublinu, která je procentně i dolarově masivnější, než byla ta realitní.

"Neexistuje žádný zázračný recept, který by v dalších zhruba sedmi letech dokázal z akciového trhu vymáčknout výnos strategií pouhého držení nakoupených akcií," varuje Hussman zastánce historicky úspěšné strategie "kup a drž".

Trpělivost je to jediné, co nyní investorům zbývá. "Zfanatizovaný dav nyní na akciovou poušť sype semena s pocitem, že to je jediná možnost, jak se dočkat úrody. Nejít na trh a raději čekat, než si půda odpočine a stane se opět úrodnější, není v současnosti postoj pesimisty, ale zkušeného optimisty," uzavírá Hussman.

Zdroj: Hussman.net

reklama
reklama