Akciové vrcholy nejsou špatné znamení

| redakce

Navzdory trvajícím rizikům geopolitického charakteru (Ukrajina, Venezuela a další oblasti) se akciovým trhům vcelku daří. Americké akcie jsou poblíž historických maxim a evropské trhy také příliš neztratily. Minulý týden se navíc na historický rekord vyšplhal také index MSCI World, a to navzdory zaostávání řady mladých trhů v čele s tím čínským. Vysoká úroveň cen akcií přitom mnohé investory znepokojuje.

Trvá už býčí trh příliš dlouho? Je problém, že určitou část rally má na svědomí honba za výnosy a levné peníze, obojí "z dílny" Fedu? I na to se ptají někteří investoři, kteří se bojí naskakovat do akciového vlaku. Historická maxima, v posledních týdnech opět hojně překonávaná, je v tom jen utvrzují.

Známý investor a manažer Barry Ritholtz ale konstatuje, že právě překonání mnohaletých rekordů je pro akcie spíše býčí signál. Dokonce jeden z nejvíce býčích. Komentáře analytiků a stratégů od loňského překonání rekordu indexu S&P 500 z roku 2007 jsou ale veskrze pesimistické - pokles z maxim je prý nejen nevyhnutelný, ale v mnoha případech rovnou "na spadnutí".

Rekordy si s býky rozumějí

Trh si z toho zatím mnoho nedělá. Tak jako v historii. Během býčích trhů je totiž běžné, že dojde k překonání maxim. Během takzvaných sekulárních býčích trhů je to dokonce naprostá samozřejmost. A Ritholtz se nevyhýbá myšlence na to, že by současný růst mohl být začátkem dlouhodobě optimistického vývoje cen akcií.

Data jsou velice přesvědčivá. Sekulární medvědí trh od splasknutí technologické bubliny mezi březnem 2000 a koncem roku 2012 zahrnoval pouze 13 nových maxim, zatímco v roce 2013 jich bylo jen u indexu Dow 50. Za loňský rok tak akcie dosáhly 70 % počtu maxim za předchozích více než 150 měsíců. Je to více než průměr z období býčího trhu z let 1983 až 1999. S&P 500 od roku 2000 překonal maximum jen 8krát, v roce 2013 naproti tomu 54krát.

"Jinými slovy, poslední měsíce na americkém trhu naznačují, že by mohlo opravdu jít o nový dlouhodobý býčí trh. Jisté to bude až zpětně, ale množství nových maxim to dává tušit," upozorňuje Ritholtz. Akcie jsou podle mnoha měřítek drahé či - přinejlepším - férově oceněné, ekonomika stále není zdravá a růst sazeb může vyhodit ze sedla oživení realitního nebo automobilového trhu, ale zatím se zdá, že mají akcie nakročeno k dlouhodobému růstu.

Dow Jones Industrial Average - nové cenové vrcholy během tržních cyklů
Dow Jones Industrial Average - nové cenové vrcholy během tržních cyklů

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama