Co musíte ráno vědět (13. března)

| redakce

Jak si v polovině týdne vedly burzy v Evropě a Spojených státech, co chtějí vědět klienti Goldman Sachs a za co můžeme poděkovat Procter & Gamble? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu kolísaly, investoři čekají na řešení ukrajinské krize

Americké akcie ve středeční seanci kolísaly a postupně mazaly počáteční ztráty. Investoři zvažovali pokračující krizi na Ukrajině a možné dopady víkendového referenda na Krymu. Dow ztratil 0,07 %, S&P 500 se v závěru přehoupl do zelených čísel a připsal 0,03 % a technologický Nasdaq posílil o 0,37 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly společnosti Chevron, Cisco Systems a Wal-Mart, ztrácely naopak Pfizer, Boeing a Home Depot. "Vidíme docela zdravý výprodej založený na obavách ze zpomalení ekonomiky v Číně a z územní expanze Ruska," říká Walter "Bucky" Hellwig z BB&T Wealth Management. "Nejistota z toho, co se děje, investory stále znepokojuje, a proto odvádějí peníze do bezpečných přístavů, jako jsou americké dluhopisy a zlato."

John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže

Akciové vrcholy nejsou špatné znamení

2. Evropské akcie ve středu spadly na měsíční minimum

Evropské akcie ve středu ztrácely a klesly na nejnižší hladinu za poslední měsíc. Investoři se připravují na referendum na Krymu a zvažují jeho možné dopady. Státy G7 ve středu oznámily, že referendum na Krymu a jeho výsledek neuznají, a vyzvaly Rusko, aby se stáhlo. V opačném případě jsou připraveny použít vůči němu sankce. Britský FTSE 100 odepsal 0,97 %, francouzský CAC rovné procento a německý DAX 1,28 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600, který spadl nejníže za poslední měsíc, se ocitly v červených číslech, kromě jediného - síťové odvětví posílilo o desetinu procenta.

Ukrajina: SHORT a LONG pohled na současné turbulence na pomezí Evropy a Ruska

3. Pražská burza ve středu prohloubila ztráty, dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovních titulů

Index PX odepsal 1,70 % na 967,76 bodu. Nejobchodovanějším titulem byla skupina ČEZ, která zlevnila o 1,21 % na 521 Kč. Téměř polovinu objemu představovaly bankovní emise - akcie Komerční banky odepsaly 1,85 % a Erste Group Bank odevzdala 1,86 %. Největší ztrátu si ve středu připsaly cenné papíry mediální společnosti CME, které oslabily o 5,14 %. Více než dvě procenta ztratily i akcie těžařské NWR, Unipetrolu a pojišťovny VIG. Jediná Fortuna zakončila na zelené nule, zbytek emisí se pohyboval v červených číslech. Fortunu ve středu podpořila zpráva o zvýšení cílové ceny od J&T Banky na 137 Kč ze 132 Kč, doporučení analytici ponechali na "držet".

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Nový barometr českého akciového trhu: Pražská burza bude mít index zohledňující dividendy (PX Total Return)

4. Očekávané události

Čína v noci na čtvrtek podá zprávu o průmyslové výrobě (čeká se meziroční růst o 9,5 %) a maloobchodních tržbách (+13,5 %). Výsledky maloobchodu zveřejní i Spojené státy (meziměsíčně +0,2 %, bez aut +0,1 %) a jako každý čtvrtek se dozvíme i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (330 tisíc po 323 tisících v předchozím týdnu). Kromě toho USA odhalí i podnikové zásoby a ceny dovozu a vývozu. Francie a Itálie přinesou data o inflaci a ECB podá zprávu o stavu ekonomiky. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti Deutsche Lufthansa, K+S nebo Dollar General.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně v lednu meziměsíčně klesla o 0,2 % (odhad: +0,5 %), meziročně narostla o 2,1 %

Průmyslová výroba v eurozóně v lednu proti očekávání růstu klesla o 0,2 %. V celé evropské osmadvacítce naopak vzrostla o 0,1 %. V meziročním srovnání produkce v eurozóně vzrostla o 2,1 % a v EU28 o 2,4 %.

6. Akcionáři Telefóniky snížili počet členů statutárních orgánů

Akcionáři Telefóniky Czech Republic na středeční valné hromadě rozhodli o snížení počtu členů představenstva ze sedmi na pět a dozorčí rady z devíti na tři. Zeštíhlení statutárních orgánů má přinést pružnější řízení společnosti. Zároveň valná hromada do dozorčí rady zvolila již dříve kooptované zástupce PPF Martina Štefunka, Ladislava Bartoníčka a Vladimíra Mlynáře.

Česká Telefónica se zatím nepřejmenuje na M Telecom

7. Investoři věří více britským než americkým akciím. Důvěra ve zlato klesá

Soukromí investoři mají větší důvěru v britské akcie a reality než v jakoukoli jinou třídu aktiv, částečně díky omezování tempa nákupu dluhopisů ze strany Fedu. V porovnání s předchozím rokem se podle indexu banky Lloyds důvěra v realitní sektor zlepšila o 50 bodů a v akcie o 25 bodů. Naproti tomu důvěra v americké akcie se zvýšila jen o 7 bodů a sentiment ohledně akcií na mladých trzích se o tři body snížil.

Zlato: Ještě jedno velké nadechnutí před kolapsem pod 1 000 USD?

8. Soros: Německo mělo eurozónu opustit, bývalo by tím pomohlo všem

Podle investora George Sorose mělo Německo opustit eurozónu, protože by tak bylo ostatním zemím platícím eurem pomohlo. Jeho odchod by před lety oslabil euro, což by pomohlo ekonomikám, které se stále potýkají s důsledky dluhové krize, nastartovat růst. Setrvání Německa v eurozóně "naplnilo mé nejhorší očekávání", prohlásil Soros v Londýně. "V současné době je veškerá moc v rukou věřitelů," dodal.

Tragédie Evropské unie podle George Sorose

9. Klienti Goldman Sachs se ptají: Kdy skončí party na trhu?

Klienti banky Goldman Sachs se začínají ptát, kdy skončí mnohaletý večírek na akciovém trhu. V poznámce to uvádí David Kostin z této americké banky. "Rozhovory s klienty odhalily, že má mnoho investorů smíšené pocity ohledně valuací a růstového potenciálu akcií," konstatuje Kostin. "Minulý týden jsme řešili dobrý nedávný výkon, ale současně historicky slabou návratnost akcií s vysokým očekáváním ohledně dlouhodobého růstu zisků. Tento týden v diskuzi pokračujeme," píše Kostin.

5 na 12: Pět historických scénářů vývoje amerických akcií v příštích dvanácti měsících

10. Tourre z Goldman Sachs dostal za klamání investorů vysokou pokutu

Bývalý obchodník z americké investiční banky Goldman Sachs Fabrice Tourre bude muset zaplatit pokutu přes 825 000 dolarů za klamání investorů. Rozhodl o tom ve středu soud na Manhattanu. Porota shledala Tourreho odpovědným za podvod na investorech, když jim nepodal dostatečné informace o prodávaných cenných papírech založených na rizikových hypotékách.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Organizace Greenpeace vyhlásila válku Procter & Gamble

Greenpeace spustila mediální kampaň proti společnosti Procter & Gamble a jejím reklamám. Greenpeace se do Procter & Gamble opřela na konci února kvůli zprávě o tom, že firma nakupuje palmový olej od tří producentů, kteří ničí deštné pralesy v Malajsii a Indonésii. Odlesnění ohrožuje tamní živočichy, především orangutany a vzácného tygra sumaterského. Aktivisté z Greenpeace proto pronikli do sídla Procter & Gamble, kde vyvěsili transparenty se sloganem "Head & Shoulders: Ničí lupy a deštné pralesy", a zároveň zveřejnili kampaň, která si bere na paškál reklamní spoty Procter & Gamble, jež nabádají k děkování maminkám.

reklama
reklama